Startsida Umeå kommun

Organisation och personal, Fritid

Organisationsbild Umeå fritid

Klicka på organisationsschemat ovan för att förstora det.

Kontaktuppgifter

Telefon

090-16 10 00 (växel)

Postadress

Umeå kommun, Fritid
90184 Umeå

Besöksadress

Stadshusområdet, södra flygeln (gårdsannexet),
Skolgatan 31, infart från Brogatan

Öppettider

Vintertid (1 september – 31 maj):
Vardagar klockan 08–17, lunchstängt klockan 12–13

 

Mejl angående bidrag till föreningar:

fritid.bidrag@umea.se

Mejl angående förenings- och fritidslokaler:

fritid.lokaler@umea.se

Mejl för övriga frågor till Fritid:

umea.fritid@umea.se

Lämna synpunkter och förslag:

Tyck om din fritid

Söker du politiker i fritidsnämnden?

Information om fritidsnämnden

Ledning​

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Stefan Hildingsson

Fritidschef

stefan.hildingsson@umea.se

090-16 16 08, 070-343 26 80

Anders Linder

Avdelningschef fritid drift

anders.linder@umea.se

090-16 54 07, 070-570 78 45

Peter Hörnemalm

Avdelningschef föreningsbyrån

peter.hornemalm@umea.se

090-16 16 18, 070-299 17 05

Patrik Samuelsson

Avdelningschef fritid bad

patrik.samuelsson@umea.se

090-16 16 45, 070-296 22 98

Dan Vähä

Avdelningschef fritid unga

dan.vaha@umea.se

090-16 33 55, 070-665 45 60

Maj-Lis Jacobsson

Personalchef

maj-lis.jakobsson@umea.se

090-16 33 34, 070-365 52 79

Stab

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Thomas Savilahti

Fritidskonsulent

thomas.savilahti@umea.se

070-608 43 46

Reidar Vestman

Ekonomi, administration, avtal

reidar.westman@umea.se

090-16 16 29, 070-324 94 74

Monia Sundelin

Ekonomi, controller 

monia.sundelin@umea.se

090-16 11 08, 070-554 09 19

Elisabeth Forsgren

Ekonomi, redovisning

elisabeth.forsgren@umea.se

090-16 16 03

Carina Lindström

Ekonomi, projektadministration

carina.lindstrom@umea.se

090-16 16 47, 070-643 99 77

Emilia Landerholm Martinovic

Utredare

emilia.landerholm.martinovic@umea.se

090-16 34 88, 070-517 34 88

Göran Åkre

Ledningssystem­samordnare

goran.akre@umea.se

090-16 16 09, 070-688 32 61

Wilmer Prentius

Fritidskonsulent, IT-samordning

wilmer.prentius@umea.se

090-16 16 57, 073-073 47 71

Jenny Brantholm

Kommunikatör

jenny.brantholm@umea.se

090-16 11 24, 070-456 34 35

Sara Stenberg

Kommunikatör

sara.stenberg@umea.se

090-16 12 33, 072-244 24 70

Elisabeth Anttu

Nämndsekreterare

elisabeth.anttu@umea.se

090-16 34 80

 

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Patrik Samuelsson

Avdelningschef fritid bad

patrik.samuelsson@umea.se

090-16 16 45, 070-296 22 98

Lars-Olof Uhlin

Enhetschef, Navet, Umelagun,

larsolov.uhlin@umea.se

090-16 40 91, 070-328 10 13

Jonna Segrén

Enhetschef, Sävar simhall, Vallabadet, Hemgårdens bad. Friskvårdssamordnare

jonna.segren@umea.se

070-579 55 55

Ulf Jakobsson

Enhetschef, Storsjöhallen, Obbolabadet

ulf.jakobsson@umea.se

090-16 35 22, 070-693 61 20

Drift

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Anders Linder

Avdelningchef

anders.linder@umea.se

090-16 54 07, 070-570 78 45

Erik Spade

Fiskerikonsulent

erik.spade@umea.se

090-16 16 49, 070-320 09 35

 

 

 

 

Hyra av utrustning och material

Öppettider: Vardagar 08.00–15.00, lunchstängt 11.00–12.00.

Besöksadress: Strömvägen 4, Västerslätt

Nina Pettersson

Fritidsassistent

fritiddrift@umea.se

090-16 54 10, 070-637 61 01

 

 

 

 

Friluftsliv, Bräntberget, motionsspår, skidspår, småbåtshamnar och farleder

Stig Nilsson

Enhetschef

stig.nilsson@umea.se

090-16 54 03, 070-342 55 10

 

 

 

 

Nolia idrottscentrum, badplatser, skolidrottsplatser, idrottsplatser och isbanor

Sofia Åström

Enhetschef

sofia.astrom@umea.se

090-16 54 02, 070-533 01 92

Nolia idrottscentrum

Vaktmästeri

 

090-16 16 35, 070-655 23 20





Skolidrottshallar, Friidrott Campus, Umeå Energi Arena, A3 arena (fd. T3 Center)

Camilla Lundberg

Enhetschef

camilla.lundberg.2@umea.se

090-16 16 34

A3 arena (fd. T3 center)

Vaktmästeri


090-16 52 93

Umeå energi arena

Reception

fritid.gammliaic@umea.se

090-16 16 30

Tillsynsgrupp skolidrottshallar, akuta ärenden kvällar och helger 

070-850 65 36, 070-850 65 37

 

Föreningsbyrån

För öppetider och besöksadress, se Fritidskontoret ovan.

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Peter Hörnemalm

Avdelningschef

peter.hornemalm@umea.se

090-16 16 18, 070-299 1705

Föreningsstöd, bidrag

fritid.bidrag@umea.se

 

Robert Tenevall

Konsulent, kultur

robert.tenevall@umea.se

090-16 16 22, 070-332 67 66

Jennie Jonsén

Konsulent, folkhälsa och friluftsliv

jennie.jonsen@umea.se

090-16 21 45, 070-266 16 21

Klara Enmark

Konsulent, integration och inkludering

klara.enmark@umea.se

090-16 16 20, 072-222 25 72

Ida Odeblom

Konsulent, idrott

ida.odeblom@umea.se

090-16 16 55, 072-222 26 24

Sara Nordström

Konsulent, sociala föreningar och ungdomsföreningar

sara.nordstrom@umea.se

090-16 16 21, 070-336 99 10

Lokalbokningen

Telefontid 10.00–12.00, 13.15–15.30 

fritid.bokning@umea.se

090-16 18 55

Roger Edenwill

Fritidskonsulent

 

 

Inger Lidman

Fritidsassistent

 

 

Mattias Rask

Fritidsassistent

 

 

Fredrik Röst

Fritidsassistent



 

Unga

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Dan Vähä

Avdelningschef

dan.vaha@umea.se

090-16 33 55, 070-665 45 60

Gerda Berglund

Marknadsföring

gerda.berglund@umea.se

090-16 36 22, 070-366 14 13

Annelie Karlsson

Fritid för alla

anneli.a.karlsson@umea.se

090-16 19 96, 070-602 66 29

 

Mötesplatser för unga

Öppettider och kontaktuppgifter till fritidsgårdar och mötesplatser hittar du på umea.se/ung

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Anders Burwall

Enhetschef Tegs fritidsgård, Mariehemsgården, Sjö­frugården, Sävar fritidsgård och Ålidhems­gården

anders.burwall@umea.se

090-16 48 39, 070-341 67 21

Jan Samuelsson

Enhetschef Athena, Hartvigsgården, Hörnefors fritidsgård, Kedjan och Västangård

jan.samuelsson@umea.se

090-16 36 25, 070-640 30 76

Ulf Jakobsson

Enhetschef Ropstugan i Holmsund och Alcatraz i Obbola

ulf.jacobsson@umea.se

090-16 35 22, 070-693 61 20

Dag Elfgren

Enhetschef Hamnmagasinet, Kulturcentrum för barn och unga/Ungdomens hus

dag.elfgren@umea.se

090-16 34 78, 070-227 86 31

 

UmeBrå

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Seth Åberg

Processledare UmeBrå

seth.aberg@umea.se

090-16 11 96, 070-253 58 15

Kerstin Rörsch

Processledare UmeBrå

kerstin.rorsch@umea.se

090-16 16 25, 070-387 79 29

Anna-Lena Püschel (tjänstledig)

Kommunikatör UmeBrå

annalena.puschel@umea.se

090-16 16 01, 070-633 31 14

Sara Stenberg

Kommunikatör

sara.stenberg@umea.se

090-16 12 33, 072-244 24 70

 

Folkhälsa och tillgänglighet

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Ann-Margrethe Iseklint

Folkhälsa och tillgänglighetsstrateg

ann-margrethe.iseklint@umea.se

090-16 16 80, 070-644 15 57

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.