
Nämnda tråd löper genom både Slöjor, som porträtterar muslimska kvinnor, och Drottninglandet — en dokumentation av thailändska kvinnor som efter giftermål bor på den norrländska landsbygden.
— Ofta ges en svartvit bild av människor — man har bestämt sig för hur de är. Jag vill gå längre och se nyanserna, säger Elin Berge.
Verken har presenterats både som bok och utställning, Drottninglandet även med musik av Frida Hyvönen. Bilderna inverkade förstås på beslutet att utse Elin Berge till Årets Hantverksstipendiat vid UmeåGalan 2009.
— Jag har alltid gillat hans bilder. Genom dem visste jag att det finns miljöer att beskriva och historier att berätta, när jag flyttade tillbaka till Umeå.
Detta var efter avslutad utbildning på Nordens Fotoskola Biskops-Arnö och arbete vid Dagens Nyheter.
— Många tyckte att det var konstigt att lämna Stockholm. Men jag tyckte att det var bättre att göra sin grej här än att valsa runt i storstan.
— Det bästa med Umeå är den kreativa andan, och det gäller inte bara foto.
Här alternerar hon mellan kortare jobb, som ger snabbare resultat på kontot, och hennes egna, långsiktiga projekt.
Drottninglandet har inneburit en chans för Elin att upptäcka sin hembygd men även andra delar av världen. Tack vare ett stipendium kunde Elin Berge åka till Thailand och jobba. Hon reste med en thailändsk kvinna och hennes man från Bjurholm, som gjorde sitt första besök i landet.
— Jag hoppas att det här också ska resultera i en bok, säger Elin.
Läs mer på: www.momentagency.com.
Text: Claes Björnberg, på uppdrag av Umeå kommun