
Jenny Granlund, en av handledarna i projektet, tillsammans med Josefin Lindgren, till vänster, som är en av de 30 ungdomar som sommarjobbar med 3D-modeller av Umeås byggnader. Foto: Mikael Hansson
Varje år erbjuder Umeå kommun förstaårsgymnasister ett sommarjobb under 3 veckor. I år erbjuder man för första gången ungdomarna att arbeta med IT och 3D-modeller. Projektet drivs av Umeå kommun, Umeå universitet och IT-företagen Sogeti och Tieto.
— IT-branschen är en viktig och växande bransch för Umeå. Därför känns det väldigt kul att ge ett antal ungdomar chansen att arbeta med ett IT-orienterat projekt i praktiken. Dessutom är det roligt att vi kan samarbeta för att öka IT-intresset bland Umeås ungdomar, säger Roland Carlsson, Näringslivschef Umeå kommun.
— Dessutom så kommer samtliga byggnader som ritas upp att finnas tillgängliga i Google Earth som 3D-modeller, vilket i sådana fall blir de första i Umeå, tillägger Peter Wallin.
— Att ungdomarna får en chans att vistas på universitetsområdet är väldigt bra, så den miljön inte känns främmande för eventuella studier. Sen känns det också roligt att vara med och stötta ett projekt där ungdomar får chansen att lära sig något nyttigt för framtiden, säger Mats Falck vid Enheten för Näringsliv och Samhälle på Umeå universitet.
— Då arbetsuppgifterna spänner från allt från fotografering till att bygga modeller så tror vi att ungdomarna kommer ta med sig mycket från sitt sommarjobb. Vi kommer använda oss utav gratisprogrammet Google SketchUp när vi gör 3D-modellerna, så de kommer ju enkelt kunna använda sig av denna programvara privat i framtiden. Det viktiga är att projektet känns roligt och lärorikt för ungdomarna, avslutar Peter Wallin.
Peter Wallin
projektledare
Tieto
070-323 64 01
mejl
Inga Bradge-Forsgren
projektledare
Sogeti
070-616 34 85
mejl