
Maryam Osman är van vid att ha mycket att göra. I skrivande stund är hon engagerad i två projekt för Umeå kommuns räkning. Ett rör internet som möjlighet i integrationsarbetet.
— Att inte kunna hantera en dator innebär ett utanförskap i utanförskapet för en person som just kommit till Sverige. Vi har utvecklat ett verktyg för folk utan datorvana. Här ingår bland annat en talande webb på både modersmål och svenska.
— Det andra projektet syftar till att hjälpa kvinnor med invandrarbakgrund att få praktik och jobb. Nu deltar en somalisk grupp, men i nästa omgång blir det en blandad grupp.
— Som alla människor har de svagheter, men svagheter är bara ett annat ord för utvecklingsbara sidor, säger Maryam Osman.
Multiling har tidigare utvecklat konceptet First Step, en modell som efter individuell analys omformulerar problem så att de i stället blir möjligheter.
— Jag förväntade mig inte att någon annan skulle fixa allt för mig. Jag fokuserade först på att lära mig språket.
Samtidigt kan infödda svenskar inte förvänta sig att alla vuxna ska lära sig perfekt svenska. Omgivningen måste visa uppmuntran och förståelse.
— I Sverige finns inte analfabeter, men exempelvis i Somalia har det varit krig i 30 år och det är långt ifrån självklart att alla har gått i skola.
— Som vuxen får man inte ställa sig utanför, för det skickar fel signaler. Genom att i stället bli en del av samhället kan jag guida mina barn. Om jag själv inte sätter ramar, kanske barnen sätter sina egna.
Läs mer om Multiling på deras webbplats.
Text och foto: Claes Björberg, på uppdrag av Umeå kommun.