
Från vänster Roland Carlsson, näringslivschef Umeå kommun, Pedher Johansson, programansvarig för kandidatprogrammet i Datavetenskap vid Umeå universitet, Robert Åkerblom Andersson, nyutexaminerad student från Datavetenskap, Nils-Robert Persson, styrelseordförande för Cinnober. Foto: Mikael Hansson, InfoTech Umeå
I begynnelsen (för den här historien) var Interbizz, ett IT-företag som startat en filial i Umeå. Här arbetade ett 10-tal personer, varav de flesta just lämnat Umeå universitet. Expansionsplaner fanns, men däremot inga arbetsuppgifter.
— För att ha något att göra, började vi utveckla nya varianter av den aktiehandelsplattform som redan fanns i företaget, bland annat en mobil klient, berättade Alexander Sehlin vid Morgonpasset.
De ansvariga för köpet slutade dock kort därefter. Banken stod med en verksamhet i Umeå utan att veta vad de köpt eller varför.
— Plötsligt blev vi ansvariga för registrering av alla aktieorder i Europa, vilket motsvarade en omsättning på 70—100 miljarder. Per dag.
Några år senare, närmare bestämt i maj i år, köptes Nomuras utvecklingsbolag i Umeå av Cinnober. Företagets styrelseordförande Nils-Robert Persson förklarade vid Morgonpasset att affärsidén för Cinnober varit densamma sedan starten i slutet av 1990-talet:
— Vi ska bli världsledande. Det är egentligen inte så svårt, det gäller bara att välja en tillräckligt smal nisch.
Kraven på produkten är extremt hårda.
— Våra system måste rulla jämt, så vi får inte missa en enda detalj. Systemen ska klara 100 miljoner order per sekund och klara av komplexa samband mellan många olika parametrar.
— Det har gjort oss attraktiva för unga människor.
Nils-Robert Persson svarade vid Morgonpasset på frågan om hur Cinnober hittar "rätt personal".
— Det är inte de med högst betyg, även om vi har väldigt höga kompetenskrav. Det viktigaste är att man kan jobba i team.