Baggböle
Ett flertal sevärdheter kan besökas och informationstavlor och skyltar finns uppsatta.
Du kan ta dig till detta besöksområde med bil från E12, från Sockenvägen, längs älvens gång- och cykelvägar samt från Notvarpsbron från Umeå Energicentrum i Klabböle.
Du kan även rasta och grilla vid olika platser längs älven och fika eller äta på herrgården.
Baggböle kraftverk byggdes 1916 av Holmsunds AB och levererade elkraft till Obbolafabriken via en 22 km lång ledning på 40 000 volt.
1947 inköptes marken och kraftverket av Umeå stad. Kraftverket revs i samband med att Stornorrfors kraftverk togs i drift 1958. Det enda som återstår av kraftverket är betongfundament och sumpar. Två stora hål inne i kraftverket visar var turbinerna suttit.
I en övergiven turbinsump finns ett konstverk av Fredrik Wretman föreställande en "gubbe"eller "budda" i skumgummi (numera i betong), sittande i skräddarställning.
Namnet på konstverket är 811. I betraktarens öga associeras dock till en buddafigur.
Numera drivs herrgården som restaurang, mm se hemsida www.baggboleherrgard.se.
Den nya sågen i Baggböle privilegierades för fyra ramar och en sågrätt om 2 883 träd .
1840 förvärvades sågverket av Göteborgsfirman James Dickson & Company, under vars ledning sågen kom att utvecklas till länets största industri.