Sidan ändrad
2011-10-03 15:21
av Erik Forsell
Antal sidbesök: 1145

Jazz i världsklass på Dragonskolan

Filmen kan inte visas eftersom du inte har Flash installerat. Följ bildlänken nedan för att ladda hem Adobe Flash player gratis.

Ladda hem Adobe Flash player

STOCKHOLM JAZZORCHESTRA ON TOUR
Torsdagen 29 september
Se klipp från Mitten.
Hösten 2011 turnerar Stockholm JazzOrchestra (SJO) i Sverige. SJO erbjuder storbandsjazz som det slår gnistor om och som bjuder på såväl svängiga intrikata arrangemang som häftiga soloinsatser. SJO kommer att framföra nyskriven musik för bandet av sin trumslagare Jukkis Uotila !

Jukkis är professor i jazzmusik vid Sibelius akademien i Helsingfors. Han har sedan 16 års ålder, då han flyttade till New York, spelat trummor med de bästa jazzmusikerna i världen. På meritlistan hittar vi bl.a Toots Thielemans, Randy Brecker, Mike Stern, Jerry Bergonzi , Bob Mintzer ,Bob Berg, WDR big band, NDR big band. Dessutom har han som pianist spelat med bl.a Billy Cobham,Randy Brecker och SJO. Hans musik är full av energi och pondus och är melodiös och harmoniskt spännande. I samband med turnén kommer en ny CD att spelas in i Finland med SJO och Jukkis.

SJO är ett stort jazzband fullproppat med heta solister och ett komp i världsklass!

Hade du nytta av informationen?  
(18 röster)
Kontakt
Pontus Clarin
Rektor vid Dragonskolan
070-397 24 05
Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.