Genvägar
Läs mer om Umeås skolor: www.umea.se/kommun
Sidan ändrad
2011-10-10 14:25
av Linn Lundström
Dela

Välkommen till familjedaghemmen i Holmsund!

I Holmsund finns det för närvarande tre familjedaghem. Antalet familjedaghem regleras utifrån antalet barn som önskar plats samt antalet dagbarnvårdare.

Väljer du familjedaghem får ditt barn:

  • En liten barngrupp (cirka 5 barn) som ger stora möjligheter till att vara flexibel och att anpassa sig efter den aktuella barngruppens behov och intressen.
  • Samarbete med andra dagbarnvårdare vilket ger barnen möjlighet till flera kamratkontakter och förutsättningar för ett väl fungerande vikariesystem.
  • Dagbarnvårdare med lång erfarenhet.

Familjedaghemmen samverkar med varandra, se sidan Våra familjedaghem.

OBS! Förändringar efter nyår

Efter beslut i kommundelsnämnden kommer en av våra dagbarnvårdare, Ann-Marlen Lundberg, att starta familjedaghem i egen regi efter nyår. Detta innebär att hon inte längre kommer att vara en kommunal verksamhet utan det som heter enskild verksamhet, fristående från kommunen. De barn som idag går hos Ann-Marlen kommer fortsättningsvis att kunna vara kvar hos henne, men i och med att antalet kommunala familjedaghem minskar från tre till två kommer organisationen att förändras för samtliga familjedaghem.

Arbetet med att se över organisationen för familjedaghemmen är påbörjad och den nya organisationen kommer att presenteras så snart som möjligt.

Vid frågor/funderingar, kontakta:

Mari Larsson
Förskolechef
090-16 31 86
070-546 64 68
mari.larsson@umea.se

Läs mer om enskild verksamhet här.

 

Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.