Sidan ändrad
2010-02-11 16:14
av Siv Andersson
Antal sidbesök: 1298

Lavinsök ingår i undervisningen

Om några veckor är det sportlov och många planerar att åka till fjälls. Där är det mycket snö och risk för laviner finns. På Forslundagymnasiet tränar man lavinsök med hund. Många hundar tycker om att arbeta, och man tränar nu lavinsök under ledning av lärarna Ulf Sörlin och Helena Johansson, båda med stor erfarenhet från räddningsträning.

 
Kursen heter "Den arbetande hunden" och här ingår flera olika moment, bland annat sökhundar. Och hela onsdagen ägnades åt just snösök och information om laviner och lavinhundar.

 
- Eleverna, och framför allt hundarna, tyckte att det var hur kul som helst, säger hundläraren Ulf Sörlin.

 
Utbildningen heter Hunden som yrke och är en grundutbildning för vuxna, på gymnasienivå. Här läser 20 studerande allt från djursjukvård och genetik till allmänlydnad och småföretagande. Utbildningen är populär, nästa omgång startar i slutet av augusti.

Se Annelis bildspel!

 
Anneli Wikström, elev på hundutbildningen, har dokumenterat gårdagens lavinsök.

Här visar Anneli sina bilder från lavinsöket. Powerpoint

Hade du nytta av informationen?  
(0 röster)
Vilka hjältar!
Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.