Sidan ändrad
2009-12-14 14:46
av Siv Andersson
Antal sidbesök: 1454

Vacker Luciasång lyste upp mysig Julmarknad

Som vanligt var det många besökare på årets Julmarknad på Forslunda- gymnasiet. De som skötte parkeringen uppskattade antalet till drygt 4 000 besökare. Många återkommer varje år, det är en tradition att komma hit, en del kommer till Forslunda i stället för julskyltningen på stan.

- Det är roligt att så många barnfamiljer kommer hit, säger en av eleverna på skolan. Vi vill visa upp våra djurstallar och så kan de riktigt små rida på en ponny.

 
Huvudattraktionen på Julmarknaden är förstås allt lokalproducerat hantverk, julblommor, julmat och gymnasieskolornas UF-företag. I år kom även Lucia, ett dussin tärnor och två tomtar som bjöd på skönsång. Det är elever från Tegs Centralskolas högstadieklassar. De gick runt i två omgångar och sjöng mycket vackert, och det var väldigt uppskattat.

 
Några utställare har varit med i alla 16 år, och en av dem är Eivor Rönnberg som säljer fårprodukter. En annan som som också varit med i många år är Gret Norberg som säljer smörknivar.
- Smörknivarna är för kännare, säger Gret. De är tillverkade i olika träslag, de är mjuka och lena, och de doftar gott.

 

UF-företag som märks i år är Eko SYLT UF som tillverkar ekologiskt, hemlagat och lokalproducerad äppelsaft, senap och sylt. Tre killar från Minervagymnasiet har varit flitiga under hösten och gjort allt själva.

 
Tre tjejer från Luspengymnasiet i Storuman säljer farmors stickade produkter, de vill föra hennes tradition vidare.

 
Records UF från Midgårdsskolan säljer vinylskivor som de smält till en skål. Affärsidén är att återvinning och att hitta på nya saker utifrån det som de redan har.

På julmarknaden kan man göra många julklappsfynd, allt från hantverk i form av vackra krympburkar till sylt och julgodis.
Den här lilla flickan har köpt ett paraply - eller är det ett fång grönkål, som ska användas på julbordet?! I vilket fall var det väldigt tungt!
EKO SYLT UF säljer bland annat lokalproducerad och ekologisk äppelsaft.
Records UF från Midgårdsskolan säljer återvunna vinylskivor.
Umeå Gymnasieskola - fyra kommunala skolor med ett mycket stort utbildningsutbud. Våra elever har alltid tillgång till en bärbar dator, skolbibliotek,
idrottshall, skolrestaurang och inspirerade lärare av högsta klass. Givetvis har vi också kurator och skolsköterska.