Innehåll
Forslundagymnasiet
Forslunda 1
905 91 UMEÅ
Tel 090-16 41 60
Fax 090-77 26 94
E-post:
forslundagymnasiet
@umea.se
Sidan ändrad
2011-11-24 11:08
av Siv Andersson
Antal sidbesök: 3956

Krav-kor på Forslunda —


snart en verklighet

Från och med 1 juli 2009 utfodras och sköts Forslundagymnasiets kossor helt enligt KRAVs regler. Det innebär att från årsskiftet 2009-2010 får vi leverera KRAV-mjölk till Norrmejerier. Det tar 6 månader (karens) innan mjölken kan säljas som KRAV-mjölk till konsumenterna.

 
Vad innebär detta för Maud, Madonna och de andra kossorna? Inte så stor skillnad faktiskt, fortfarande får de mest gräs på matsedeln.

 
Det är väl snarare hur gräset och resten av fodret produceras som är skillnaden. Vi köper inte in gödsel i form av mineralgödsel och vi ogräsbekämpar inte med kemiska bekämpningsmedel.

 
Skördarna har sjunkit men det ska vägas upp av det högre mjölkpriset. Kossorna mjölkar ungefär lika mycket som tidigare. På så sätt drar Forslundagymnasiet sitt strå till stacken för att Norrmejerier ska kunna utöka sortimentet av KRAV-produkter som efterfrågas i allt högre utsträckning.

Stig Rönnlund
Driftledare, jordbruket Forslundagymnasiet

Hade du nytta av informationen?  
(1 röster)
Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.