Innehåll
Forslundagymnasiet
Forslunda 1
905 91 UMEÅ
Tel 090-16 41 60
Fax 090-77 26 94
E-post:
forslundagymnasiet
@umea.se
Sidan ändrad
2011-11-24 12:10
av Siv Andersson
Antal sidbesök: 15213
Ung Företagsamhet
Ung Företagsamhet används i kurserna Pa 100 och andra ekonomirelaterade kurser sedan 1995 vid Forslundagymnasiet.

Att driva UF-företag innebär att du som elev vid Forslundagymnasiet ges möjlighet att starta, driva och avveckla ett företag under årskurs 3.

Som elev tar du tillsammans med andra fram en affärsidé, genomför marknadsundersökningar, planerar och genomför försäljningsaktiviteter. Som UF-företagare får du stöd och hjälp av regional verksamhetsledare, lärare, rådgivare från näringslivet. Under verksamhetsåret ges möjlighet att delta i olika aktivteter tex. regionala och nationella mässor samt den årliga julmarknaden i december på Forslundagymnasiet. Ung Företagsamhet vid Forslundagymnasiet ger dig en unik möjlighet att kombinera djur- och naturintresse med företagande.

Pedagogiken i Ung Företagsamhets utbildningskoncept är problembaserat lärande. Syftet är att genom praktiskt arbete skaffa sig kunskaper och erfarenheter om entreprenörskap och företagande. Dessutom ges möjlighet att tillämpa teoretiska kunskaper för att öka förståelsen för företagandets villkor och funktion i samhället

Våga Vara Egen
Våga vara egen är namnet på Ung Företagsamhets mässa. Där har UF-företagare möjlighet att ställa ut sina företag, möta kunder och sälja sina produkter. På mässan träffar man UF-elever från hela länet och har möjlighet att knyta kontakter inför framtiden.

Man har även möjlighet att tävla med sitt UF-företag under Våga Vara Egen-mässan. Varje år anordnas 24 regionala mässor ute i landet, vinnarna från de regionala mässorna går vidare till den nationella  mässan i Stockholm. Vinnaren i Stockholm får åka till EM i Ung Företagsamhet och representera Sverige.

Hade du nytta av informationen?  
(0 röster)

PA 100

Enligt Skolverket ska projektarbetet syfta till att utveckla förmågan att planera, strukturera och ta ansvar för ett större arbete och ge erfarenhet av att arbeta i projektform. Projektarbetet syftar också till att tillämpa och fördjupa kunskaper inom ett kunskapsområde inom ett program eller en studieinriktning.

Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.