Innehåll
Midgårdsskolan
Regementsområdet
Box 3054
903 02 Umeå
Tel: 090-16 59 50
Fax: 090-16 59 48
Sidan ändrad
2010-11-11 12:36
av Sofia Danielsson
Antal sidbesök: 34084

Arena kultur

Ta egna initiativ? Bestämma själv över din utbildning? Samhällsvetenskap? På Arena kultur på Midgårdsskolan får eleverna själva välja bland olika kurspaket tills de har fått den utbildning de vill ha.

 
Arena kultur är ett unikt program som endast finns här på Midgård. Det är i grunden ett samhällsvetenskapligt program och under de tre gymnasieåren får alla elever välja tre olika kurspaket.
— Jag tycker att det är frihet att få vara med och utforma mina skolår, säger en elev som går Arena kultur.

 
I och med alla valmöjligheter kan eleverna enkelt plocka ihop lite smått och gott från olika inriktningar och skapa sin egen lilla godispåse. Ett paket sträcker sig över ett läsår och sedan väljer man ett nytt paket. Det gör att eleverna får möjligheter att blanda de samhällsvetenskapliga kurserna med annat som man är intresserad av. Det kan vara musik, film, teater, bild, foto, miljökunskap och så vidare.

 
Under andra året på utbildningen läser alla arenaelever kurserna Småföretagande A och B. Många elever tycker att det är en nyttig och rolig kurs som ger dem en chans att prova på hur det är att starta och driva ett eget företag. Hela kursen avslutas med att klassen får åka på den stora Ung Företagare-mässan för att visa upp sitt företag!
— Det är mycket jobb men också väldigt roligt. Det är verkligen inspirerande och kul att få se vad andra har kommit på, säger en elev på Arena kultur. 

Kontakta oss om Arena kultur

Rektor Ellinor Häreskog
Studie- och yrkesvägledare Inger Sandås
Lärare Anna Wiklund
Hade du nytta av informationen?  
(3 röster)
Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.