Kulturkrockar som lockar fram skratt, kroppsspråk och ritande är ord som kan beskriva Midgårdsskolans IVIK-program.
Ungdomarna som kommer till Sverige kommer av olika anledningar, med olika bakgrund, med familjen eller utan någon alls. De kan ibland inte engelska utan bara sitt egna modersmål.
IVIK står för Individuella programmet introduktionskurs och är precis vad det låter som. En introduktionskurs för gymnasium eller folkhögskola. Ungdomar mellan 16-18 år får här chansen att lära sig en del av språket och det är även deras första möte med den svenska skolan eller kanske det första mötet med skola överhuvudtaget.
IVIK kan man läsa i ett, två eller tre år beroende på vilken nivå eleven är på när man börjar. På Midgårdsskolan finns just nu IVIK 1 och där går det 14 elever som tillsammans kan 15 olika språk! Persiska, somaliska, arabiska, thailändska, mongoliska och kurdiska är bara ett fåtal av de språk som eleverna kan. De kurser som ingår när man går IVIK är svenska, matte, idrott, SO och bild.
Eleverna som går på IVIK är motiverade. De vill lära sig, de vill vara i skolan, de vill inte ha lov och de vill framför allt ha läxor. De säger själva:
— Vi skrattar mycket, man förstår inte varandra, man säger fel och uttalar fel, svårt men framförallt så är det roligt!