


Umeå kommun stödjer olika inititiativ och projekt som har som mål att både få fler kvinnor att våga ta steget och starta eget och även att de företag som drivs av kvinnor kan växa och utvecklas i Umeå. Exempel på projekt vi stödjer är Entreprenörcentrum som ALMI driver. De ordnar informationsträffar, rådgivning, coaching och mentorprogram för bl a kvinnor som planerar att starta eget företag. 50 % av de som deltar brukar vara kvinnor. Jag kan också nämna ALMIs affärsutvecklingsprogram "Framgångståget" som vänder sig till kvinnor som driver egna företag.
Uminova Innovation, som vi också stödjer, erbjuder ett särskilt program (CORE) för att öka intresset för företagande bland kvinnor i universitetsmiljön. Handelskammaren arbetar med ett projekt "Förändring på toppen "som syftar till höja statusen på kvinnors företagande och skapa en attitydförändring och kunskap om att företagare både manliga och kvinnliga bidrar till näringslivets utveckling och tillväxt.
Umeå kommun har också medfinansierat initiativet till att starta Leia Företagshotell, en mötesplats med olika affärsutvecklande insatser som i första hand vänder sig till företag som ägs av kvinnor.
Offentliga verksamheters betydelse som stora upphandlare och valet av driftsform kan också bidra till att öka dynamiken på vår arbetsmarknad och ge ökade möjligheter till nya företag.
Som ett resultat av exemplen ovan så är min förhoppning att vi inom några år kan se att fler kvinnor, både från privat och offentlig verksamhet, vågar ta steget och startar eget!
Roland Carlsson, näringslivschef