
Gillar du att möta nya människor, är kreativ och vill ha jobb när du slutar gymnasiet?
Då har vi ett förslag till dig - hösten 2012 startar vi ett helt nytt Handels- och administrationsprogram på Östra. Som du vet växer handeln i Umeå de närmaste åren och efterfrågan av utbildad personal beräknas till ytterligare 650 personer, enligt Svensk Handel.
Handels- och administrationsprogrammet är ett modernt yrkesprogram som ger dig en bra grund att stå på när du går ut i arbetslivet eller läser vidare på högskolan. Att arbeta inom handeln kräver ett driv och gott omdöme. I utbildningen utvecklar vi din förmåga att möta människor i en kundrelation där kommunikation är centralt och där vi jobbar kreativt och projektinriktat. Du får dessutom grundläggande högskolebehörighet om du vill läsa vidare.
Det arbetsplatsförlagda lärandet (APL) bidrar till att utveckla yrkeskunskaper som annars är svårt att ta till sig i skolans värld. Detta ger också en god inblick i företagandets värld, något som vi förstärker genom kurser i entreprenörskap och ledarskap. Att jobba inom handeln idag kräver att du är flexibel och kan både sälja, marknadsföra och administrera. Därför erbjuder vi profiler inom både butiksförsäljning och inom projektadministration.
I samverkan med branschföretag i Umeåregionen jobbar vi för:
Vi vill ge dig stöd och tips i ditt yrkesval, det som behövs för att du ska kunna utvecklas och öppna dörrar för en livslång karriär inom handeln.





