Bygga, bo och miljö
Parker och natur
Parker och grönytor
Projekt
Djupbäcken

I samband med exploateringen av Öbacka strand och byggandet av den nya järnvägsstationen Umeå Östra anlägger Umeå kommun en ny park längs Djupbäcken. I ett senare skede kommer parken längs Strandpromenaden att renoveras. Bilden visar etapp 1 och 2. Anläggandet av etapp 1 påbörjades i mars 2010 och planeras vara klart när Umeå Östra invigs i augusti 2010.
Terrasserad parkanläggning
Längs Djupbäcken kommer en terrasserad parkanläggning att byggas upp. Granitmurar längs med bäcken och i slänten upp mot Hoppets gränd ger parken dess form. Terrasserna kommer att planteras med mindre träd, buskar och perenner. Parken kommer att innehålla en hel del spännande växter som katsura, körsbärsbenved, dvärgmandel, flikbaldig gråal, bergkörsbär, asklönn och ginnalalönn. Perennplanteringen domineras av marktäckare som näva och sockblomma, men här finns också mer storvuxna perenner som silverax. Mer än 4000 st lökar planteras i parken för att ge ett vackert vårflor.
Utsikt över älv och park
En av terrasserna utformas som en sittyta där bänkar längs muren kan erbjuda utsikt över parken och älven. Trappor leder från terrassen upp till Hoppets gränd och torget vid Umeå Östra. Väster om Djupbäcken kommer en gång- och cykelväg med flackare lutning att finnas för den som inte har möjlighet att gå i trappor.
Två träbroar
Bron över Djupbäcken byts ut till en ny träbro och en bit uppströms Djupbäcken byggs en mindre träbro i anslutning till promenadslingan genom parken. Hela parken får en ny belysning som kommer att göra att den upplevs som attraktiv och inbjudande även under mörka kvällar och under vintermånaderna.

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00
Mejl, telefon och
andra kontaktvägar
