För att alla gode män och förvaltare ska kunna sköta sitt uppdrag på ett bra sätt försöker vi på överförmyndar-nämndens kansli erbjuda ett bra stöd både i början av uppdraget och under uppdragets gång.Introduktion
Alla som anmäler sitt intresse att bli god man eller förvaltare inbjuds till en personlig träff på ca en timme för information om vad det innebär att vara god man eller förvaltare. Alla nya gode män och förvaltare får en informationsbroschyr om uppdraget som god man och förvaltare. När du får ditt första uppdrag får du även handboken: Kerstin Fälldin, God man eller förvaltare - en praktisk handbok. Vid behov kan även en mer fördjupad personlig genomgång av uppdraget erbjudas.
Grundutbildning
En till två gånger per år kommer alla nya gode män och förvaltare inbjudas till en grundutbildning. Grundutbildningen ska ge en djupare kunskap om vad godmanskapets tre delar bevaka rätt, förvalta egendom och sörja för person innebär och vad de kan betyda i praktiken, genomgång av gällande lagstiftling samt möjlighet till utbyte av erfarenheter. Utbildningen sker oftast på kvällstid och tar ca 2,5 timmar.
De gode män och förvaltare som inte tidigare kunnat deltaga
i vår grundutbildning är välkomna att anmäla detta till överförmyndarnämndens kansli så inbjudan kan skickas till nästa kurstillfälle.
Nästa grundutbildning sker under oktober, november 2010. Nya gode män och förvaltare kommer att få inbjudan.
Utbildning i årsräkning
Du som är ny god man eller förvaltare är välkommen till en kurs i hur man gör en årsräkning. Här får du tips och råd inför det kommande årsräkningsarbetet. En särskild kallelse är skickad till två utbildningstillfällen i januari. Är du ny men inte blivit kallad är du välkommen att kontakta kansliet.Andra som vill ha stöd och hjälp i årsräkningsarbetet kan få detta genom ett samarbete mellan överförmyndarnämnden och god man- och förvaltarföreningen UGFF. Anmäl ditt intresse genom att kontakta kansliet 16 10 00 (växel) eller skicka e-post: overformyndarnamnden@umea.se. Du behöver inte vara medlem i föreningen för att ta del av årsräkningshjälpen.
Temakvällar
Inbjudan till temakvällar kommer att läggas ut under denna rubrik. Håll utkik.