Startsida Umeå kommun

Specialpedagoger

Konsulenter i språk, läs- och skrivutveckling



Erica Burlin-Schenkel

erika.burlin@umea.se

090-16 27 38

Britt-Marie Dahlberg

brittmarie.dahlgren@umea.se

090-16 36 02

Åse Kaddik-Henriksson

ase.henriksson@umea.se

090-16 17 88

Annika Karlsson

annika.karlsson@umea.se

090-16 36 01

Margareta Styrke

margareta.styrke@umea.se

090-16 36 05

Barbro Svedberg-Eliasson

barbro.svedberg-eliasson@umea.se

090-16 36 50

Specialpedagoger med inriktning utvecklings- och beteendesvårigheter



Karin Arnqvist, särskola och grundskola

karin.arnqvist@umea.se

 

Liselott Wihlbäck, särskola och grundskola

liselott.wihlback@umea.se

 

Lärare på Sjukhusskolan NUS



Susanne Grönlund (Habilitering)

susanne.gronlund@umea.se

 090-785 24 75

Ingrid Olsson (SOMA

ingrid.olsson@umea.se

 090-785 03 22

Karin Svensson (SOMA)

karin.svensson@umea.se

 090-785 03 22

Gunnar Berlin (BUP)

gunnar.berlin@umea.se

 090-785 66 11

Specialpedagoger inriktning förskola



Karin Arnqvist

karin.arnqvist@umea.se


Christine Sjövik

christine.sjovik@umea.se

 

 

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.