Utbildning och barnomsorg
Kvalitet och utveckling
Lär- och forskningscentrum
Jämställdhet
Syfte med jämställdhet som prioriterat område
I Lpfö98 anges att jämställdhet ska "lyftas fram och synliggöras i verksamheten" och I Lpo94 att skolan aktivt och medvetet ska "främja kvinnors och mäns lika rätt och möjligheter". Både förskolan och skolan ska "motverka traditionella könsmönster" och ge barnen/eleverna utrymme att "pröva och utveckla förmåga och intressen oberoende av könstillhörighet" (Lpo94, Lpfö98).
Vi vuxna som arbetar inom förskola och skola är viktiga för barnens/elevernas sociala och emotionella utveckling. Vårt förhållningssätt och vårt sätt att vara har betydelse för deras uppfattning om och inställning till jämställdhet och andra värdegrundsfrågor.
"Det sätt på vilket flickor och pojkar bemöts och bedöms i skolan och de krav och förväntningar som ställs på dem bidrar till att forma deras uppfattningar om vad som är kvinnligt och manligt"(Lpo94)
Lär- och forskningscentrum med inriktning mot Jämställdhet har skapats för att bidra till att utveckla jämställdhetsarbetet i kommunens förskolor och skolor. Vår målsättning är att utgöra en mötesplats för pedagogers och forskares lärande i syfte att uppmärksamma, sprida och utveckla kunskap kring pedagogiskt arbete för ökad jämställdhet.

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00
Mejl, telefon och
andra kontaktvägar
