Utbildning och barnomsorg
Skolskjuts och inneboende
Inackorderingstillägg
Det här gäller
Gymnasieelever, med lång resväg eller lång restid till och från sitt föräldrahem, kan välja att bo på studieorten. Det medför oftast högre levnadsomkostnader och man kan då ansöka om bidrag, inackorderingstillägg, till detta. För att kunna få inackorderingstillägg ska den sökande
Observera att elever som är andrahandsmottagna till gymnasieutbildning i annan kommun inte omfattas av inackorderingstillägg. Observera även att ansökan görs för ett läsår i taget!
| Reseavstånd | Belopp | |
|---|---|---|
| 0-174 km | 1460 kr | (1/30 av prisbasbeloppet år 2012) |
| 175-599 km | 1770 kr | |
| 600-899 km | 1980 kr | |
| 900-1299 km | 2160 kr | |
| 1300- km | 2350 kr |
Ändrade förhållanden
För att undvika återkrav är det viktigt att anmälan gör till skolkontoret i hemkommunen om förändringar som påverkar inackorderingstillägget, exempelvis studieavbrott, ändrad folkbokföringsadress eller om inackorderingen upphör.
OBS! Inackorderingstillägg och resetillägg för dagliga resor, exempelvis busskort, inte kan utgå samtidigt. Alltså får en elev aldrig ansöka om både inackorderingstillägg och resetillägg.
Hur söker jag inackorderingstillägg?
Blanketten finns att ladda ner här.
Alternativt kontakta handläggare på gymnasiekontoret så får du en blankett hemskickad.
Alternativt kontakta handläggare (se nedan) på Gymnasiekontoret så får du en blankett hemskickad.
Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00
Mejl, telefon och
andra kontaktvägar
