Startsida Umeå kommun

Grundskolor

Studie- och yrkesvägledare finns på alla kommunala 7–9-grundskolor. Om du har frågor om gymnasieval eller arbetsmarknad kan du vända dig till den studie- och yrkesvägledare som finns på din skola.

Bräntbergsskolan

Annica Ceder
090-16 56 10
070-655 13 28
annica.ceder@umea.se

Carlshöjdsskolan

Patrick Ljunggren
070-664 47 52
patrick.ljunggren@umea.se

Ersängsskolan

Caroline Vestin
090-16 44 41
072-225 12 99
caroline.vestin@umea.se

Grubbeskolan

Birgit Lindberg
torsdag-fredag
090-16 26 63
birgit.lindberg@umea.se

Hagaskolan

Grundskolan

Maria Ceder 
090-16 26 84
072-230 82 66
maria.ceder@umea.se

Grundsärskolan
Nina Wendel
070-230 33 27
nina.wendel@umea.se

Hörnefors skola

Jenny Andersson
090-16 31 47
070-655 21 98
jenny.andersson.2@umea.se

Linneaskolan

Caroline Vestin
090-16 44 41
caroline.vestin@umea.se


Obbola skola

Maria Ceder
072-230 82 66
maria.ceder@umea.se 

Sjöfruskolan

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Storsjöskolan

Jenny Andersson
090-16 31 47
070-655 21 98
jenny.andersson.2@umea.se

Sävar skola

Nina Wendel
070-230 33 27
nina.wendel@umea.se

Tegs centralskola

Jennifer Karlström
090-16 53 11
jennifer.karlstrom@umea.se

Västangårds skola

Annica Ceder
070-655 13 28
annica.ceder@umea.se


Ålidhemsskolan

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Kontakt

Grundskola och gymnasieskola

Annelie Fredriksson
enhetschef
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.