Startsida Umeå kommun

Grundskolor

Studie- och yrkesvägledare finns på alla kommunala 7–9-grundskolor. Om du har frågor om gymnasieval eller arbetsmarknad kan du vända dig till den studie- och yrkesvägledare som finns på din skola.

Bräntbergsskolan

Annelie Fredriksson
090-165610
070-2130606
annelie.fredriksson@umea.se

Carlshöjdsskolan

Erik Westerlind
090-16 44 41
erik.westerlind@umea.se

Ersängsskolan

Annelie Fredriksson
090-165610
070-2130606
annelie.fredriksson@umea.se

Nina Wendel
070-230 33 27
nina.wendel@umea.se

Grubbeskolan

Birgit Lindberg
torsdag-fredag
090-16 26 63
birgit.lindberg@umea.se

Hagaskolan grundskola

Annica Ceder 
090-16 26 84
070-655 13 28
annica.ceder@umea.se

Hagaskolan grundsärskola

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se    

Hörnefors skola

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se

Linneaskolan

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se


Obbola skola

Rebecca Hedman Alfredsson
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Sjöfruskolan

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Storsjöskolan

Jenny Andersson
090-16 31 47
070-655 21 98
jenny.andersson.2@umea.se

Sävar skola

Nina Wendel
070-230 33 27
nina.wendel@umea.se

Tegs centralskola

Jennifer Carlström
090-16 53 11
jennifer.karlstrom@umea.se

Rebecca Hedman Alfredsson
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Västangårds skola

Erik Westerlind
090-16 44 41
erik.westerlind@umea.se

Ålidhemsskolan

Erik Westerlind
090-16 44 41
erik.westerlind@umea.se

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.