Innehåll
VIVA Komvux
Fridhemsvägen 2
903 37 Umeå
Telefon 090-162875
Fax 090-143791
E-post:
info.vivakomvux@umea.se
Sidan ändrad
2010-09-16 09:49
av Leif Erik Göran Edlund
Antal sidbesök: 10115

Prövning

Prövning i psykologi A, PS 1201, 50 poäng

Vi rekommenderar Lärobok: AB Lärobok för gymnasiet, Psykologi av Martin Levander - Natur och Kultur, men du kan även använda dig av motsvarande kursbok. Viktigt är att du har en kursbok som motsvarar de kursmoment som behandlas under A-kursen.Läs vidare under Huvudmoment/Kursmoment.

VEM VAR DET DU SA VAR NORMAL? av Susanne Bejerot (Cura AB)

Tips på annan litteratur är: Kris och utveckling av J.Cullberg (Natur och Kultur)  

1. Kursbok  kommer inte att läsas från pärm till pärm utan boken kan användas både i A- och B-kursen. Vid vårt första möte får du läshänvisningar.  

2. Kursmoment som ingår A-kursen är:

-  Motivationspsykologi

-  Utvecklingspsykologi ( Freud, E.Erikson, Piaget, Bowlby)

-  Kriser — se lästips

-  Perceptionspsykologi

-  Inlärningspsykologi

-  Differentiell psykologi och läslogg på boken: Vem var det du sa var normal?

-  Kommunikation och socialpsykologi  

Du kan läsa mer om mål, innehåll, kursplaner och betygskriterier på Skolverkets hemsida. Under Kursmoment kan du få ytterligare information.

3. Börja med att läsa introduktionen för att få en inblick och en helhet. Avsluta dina studier med att läsa dessa sidor igen, då kanske du har fått nya infallsvinklar, förklaringar och sammanhang.  

4. Du kommer att förutom sidhänvisningar även få frågeställningar, övningar till varje område som stöd och hjälp för inläsningen.  

5. För att nå betygskriterierna VG och MVG läs med fokus på tillämpning/erfarenheter och olika förklaringsmodeller och vad det kan ge för konsekvenser för individen, gruppen och samhället.
 

6. Examinationen består av en skriftlig del och en muntlig redovisning på läsloggen av boken: Vem var det du sa var normal?    

Min mailadress: kerstin.forsberg@umea.se   
Skriv om du har frågor.  
Med vänlig hälsning Kerstin Forsberg         

Allmän information kring prövning finner du på Viva Vägledning.   

Hade du nytta av informationen?  
(1 röster)
VIVA Komvux är Umeå kommuns egen vuxenutbildning. Vi har behöriga och närvarande lärare. Vår målsättning är att på ett flexibelt sätt erbjuda behörighetsgivande och kompetenshöjande utbildning för vuxna. Vi hjälper dig att utvecklas efter din förmåga.