Filmen består av en föreläsning med Bo Hejlskov Elvén som handlar om problemskapande beteende, kontrollprincipen, metoder, kravanpassning, stress och belastning och lågaffektivt bemötande.
För mer kunskap finns boken Problemskapande beteende av Bo Hejlskov Elvén att låna på din arbetsplats.
I studiematerialet får du en kort introduktion till Bemötande och förhållningssätt.
På din arbetsplats kommer du att bli introducerad till mer kunskap om hur du som medarbetare bäst bemöter de brukare du kommer att stötta.
Syftet är att du som anställd ska få grundläggande kunskaper om bemötande och förhållningssätt. Samt få insikt i hur det kan påverka individens livssituation. Kunskaperna ska användas i det dagliga arbetet så vi säkerställer att insatsen utförs individanpassat, kvalitetssäkrat och att det leder till goda levnadsvillkor. Målet med introduktionen att du som medarbetare ska kunna:
Sidorna 26-30 i studiematerialet.
Det samlade studiematerialet hittar du på första webbsidan Introduktion för nyanställda.
Bemötande och förhållningssätt, del 1 - med Bo Hejlskov Elvén (längd på film: 2 h och 55 min)
Bemötande och förhållningssätt, del 2 - med Bo Hejlskov Elvén (längd på film: 1 h och 58 min)
Alternativ till film: Hantering av problemskapande beteende
Filmerna är copyrightskyddade och får ej spridas vidare.
Kunskapstest: Bemötande och förhållningssätt
När du får godkänt på kunskapstestet skickar du in detta enligt instruktion i slutet på kunskapstestet.