Startsida Umeå kommun

Personal, Kultur

Postadress: 

Förnamn Efternamn 
Umeå kommun
Kultur
901 78 Umeå

Besöksadress, Väven: 

Storgatan 46 A
Umeå

Leveransadress, Väven:

Förnamn Efternamn 
Umeå kommun
Kultur
Västra strandgatan 11 
903 26 Umeå

Allmänna funktioner

Namn

Titel

Mejl

Telefon

Fredrik Lindegren

kulturchef

fredrik.lindegren@umea.se

090-16 34 13
070-603 25 19

Lars Sahlin

biträdande kulturchef

lars.sahlin@umea.se

090-16 34 76,
070-342 55 96

Maj-Lis Jakobsson

personalchef

maj-lis.jakobsson@umea.se

090-16 33 34

Peter Gustavsson

controller

peter.gustavsson@umea.se

090-16 33 78

Julia Isberg

ekonom

julia.isberg@umea.se

090-16 11 17

Leif Mårtensson

ledningskoordinator

leif.martensson@umea.se

090-16 33 52,
070-556 16 49

Robert Tenevall

kulturkonsulent

robert.tenevall@umea.se

090-16 16 22

Elisabeth Anttu

nämndsekreterare

elisabeth.anttu@umea.se

090-16 34 80

Elisabeth Husing

kommunikatör

elisabeth.husing@umea.se

073-270 31 52 (endast sms)


Administrativa avdelningen

Namn

Titel/funktion

Mejl

Telefon

Marit Andersson

administrativ chef

marit.andersson@umea.se

090-16 33 57,
070-608 12 48

Anders Magnusson

digital samordnare

anders.magnusson@umea.se

090-16 33 97,
070-235 23 05

Lena Lindmark

ekonomiassistent

lena.lindmark.2@umea.se

090-16 34 87

Tommy Andersson

vaktmästare

tommy.andersson@umea.se

090-163314,
070-695 02 23

Jan Lundqvist

vaktmästare

jan.lundqvist@umea.se

090-16 33 14,
070-396 85 95

Stefan Westin

vaktmästare

stefan.westin@umea.se

090-16 33 14,
073-823 33 13

Patrik Nimrodsson

scentekniker, Väven

patrik.nimrodsson@umea.se

090-16 33 14,
070-649 17 34

Simon Andersson

vaktmästare

simon.andersson@umea.se


Cristian Brändström

vik. samordnare lokalbokning, Väven

cristian.brandstrom@umea.se

090-16 22 83

Mats Enarsson

samordnare Kulturreceptionen, Väven

mats.enarsson@umea.se

090-16 33 36,
070-396 40 61

Jenny Vinsa

samordnare marknadsföring, Väven

jenny.vinsa@umea.se

090-16 34 31,
070-33 035 07

Linda Skog

programsamordnare

linda.skog@umea.se

090-16 33 29
070-228 20 16


Programavdelningen

Namn

Titel/funktion

Mejl

Telefon

Elin Hellrönn

programchef

elin.hellronn@umea.se

090-16 33 06
070-277 83 39

Anna Berge

kulturkonsulent barnkulturprogram

anna.berge@umea.se

090-16 33 22,

070-217 40 99

Angelica Barahooi Johansson

kulturkonsulent barnkulturprogram

angelica.barahooi.johansson@umea.se

090-16 33 92,

070-293 89 84

David Forsman

programproducent

david.forsman@umea.se

070-676 44 47

Shauna Adams

producent

shauna.adams@umea.se

090-16 33 05,
072-571 02 83

Madelene Edlund

kulturkonsulent, sam­ordnare, Kultur för seniorer

madelene.edlund@umea.se

090-16 34 39,
070-275 14 71

Moa Krestesen

konstintendent

moa.krestesen@umea.se

090-16 34 82,
070-611 22 67

Anja Boman

konstsekreterare

anja.boman@umea.se

090-16 34 74,
070-388 34 74

Fredrik Petrusson

konsttekniker

fredrik.petrusson@umea.se

090-16 34 77,
070-638 27 39

Åsa Adolfsson

konstpedagog

asa.adolfsson@umea.se

090-16 53 74

Maria Westerlund

kulturkonsulent, Kultur för seniorer

maria.westerlund@umea.se

090-16 34 12,
070-508 89 47

Kvinnohistoriskt museum



Maria Perstedt

museichef

maria.perstedt@umea.se

090-16 33 76

Personal på Kvinnohistoriskt museum



Biblioteksavdelningen

Namn

Titel/ansvarsområde

Mejl

Telefon

Ingegerd Frankki

bibliotekschef

ingegerd.frankki@umea.se

090-16 33 77,
070-656 35 97

Åke Samuelsson

verksamhetsutvecklare

ake.samuelsson@umea.se

090-16 33 69,
070-316 31 15

Gunilla Brinck

enhetschef Väven Läs

gunilla.brinck@umea.se

090-16 33 48,
070-327 67 77

Helena Karlström

enhetschef Väven Lär

helena.karlstrom@umea.se

090-16 34 66,
070-650 12 30

Victoria Edman

enhetschef Bibliotek Norr

victoria.edman@umea.se

090-16 34 60,
070-212 01 92

Gith Kvarnström

enhetschef Bibliotek Söder

gith.kvarnstrom@umea.se

090-16 33 56,
070-856 33 90

Magdalena Sjöström

enhetschef, lånecentral/depåbibliotek

magdalena.sjostrom@umea.se

090-16 33 65

Personal på varje bibliotek på www.minabibliotek.se


Kulturskolan

Namn

Titel/ansvarsområde

Mejl

Telefon

Camilla Freedman

enhetschef

camilla.freedman@umea.se

090-16 59 61

Beatrice Hammar

enhetschef

beatrice.hammar@umea.se

090-16 34 70

Lisa Sandgren

verksamhetssamordnare

lisa.sandgren@umea.se

090-16 59 53

Emma Skog

kommunikatör

emma.skog@umea.se

090-16 34 86

Agneta Högstadius

producent

agneta.hogstadius@umea.se

090-16 59 97

Rickard Eklund

producent

rickard.eklund@umea.se

090-16 34 65

Hans Perneholm

tekniker, instrumentservice

hans.perneholm@umea.se

090-16 59 96

Jessica Marklund

processledare, El Sistema

jessica.marklund@umea.se

070-655 75 22

Daniel Häggkvist

scentekniker

daniel.haggkvist@umea.se