Startsida Umeå kommun
Politiska partier

Här hittar du kontaktuppgifter till politiska partier som finns representerade i kommunfullmäktige i Umeå, mandatperioden 2018–2022.

Alla partier har en gruppledare och flera av dem har dessutom politiska sekreterare som hjälper de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet.

Mandatfördelning i kommunfullmäktige

Socialdemokraternas logotyp

Socialdemokraterna

Umestan hus nr 4
Box 3158
903 04 Umeå

090-15 65 95

expen@umesosse.se

www.umesosse.se

Gruppledare:

Hans Lindberg
070-589 01 66
hans.lindberg@umea.se

Politiska sekreterare:

Helena Smith
070-695 57 95
helena.smith@umea.se

Robin Enander
070-400 74 30
robin.enander@umea.se

Moderaternas logotyp

Moderaterna

Kungsgatan 42
903 30 Umeå

090-14 20 45

vasterbotten@moderat.se

moderaterna.se/vasterbotten

Gruppledare:

Anders Ågren
090-16 23 17
070-341 67 64
anders.agren@umea.se

Politisk sekreterare:

Izabel Riedl
076-145 18 80
izabel.riedl@umea.se

Vänsterpartiets logotyp

Vänsterpartiet

Nydalavägen 2 C
903 38 Umeå

090-13 66 12

umea@vansterpartiet.se

umea.vansterpartiet.se

Gruppledare:

Ulrika Edman
073-843 01 07
ulrika.edman@umea.se

Politiska sekreterare:

Andreas Sellstedt
090-16 11 87
070-611 75 35
andreas.sellstedt@umea.se

Centerpartiets logotyp

Centerpartiet

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 66 55

umea@centerpartiet.se

www.centerpartiet.se/umea

Gruppledare:

Mattias Larsson
070-682 17 19
mattias.larsson@umea.se

Politisk sekreterare:

Maja Westling
070-772 88 76
maja.westling@umea.se

Folkpartiets logotyp

Liberalerna

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 50 05

umea@liberalerna.se

umea.liberalerna.se

Gruppledare:

Peder Westerberg
070-617 90 01
peder.westerberg@umea.se

Politisk sekreterare:

Björn Kjellsson
070-618 73 30
bjorn.kjellsson@umea.se

Miljöpartiets logotyp

Miljöpartiet

Stadshuset
Skolgatan 31A
901 84 Umeå

090-16 30 35

umea@mp.se

www.mp.se/umea

Gruppledare:

Nils Seye Larsen
073-631 94 92
nils.larsen@umea.se

Politisk sekreterare:

Arvid Lundberg
070-611 33 54
arvid.lundberg.2@umea.se

Sverigedemokraternas logotyp

Sverigedemokraterna

umea.sd.se

Gruppledare:

Marcus Bornemisza
070-240 89 30
marcus.bornemisza@umea.se

Politisk sekreterare:

Marléne Eriksson
076-254 77 81
marlene.eriksson@sd.se

Kristdemokraternas logotyp

Kristdemokraterna

Östra Kyrkogatan 14A
903 30 Umeå

090-13 70 72

umea@kristdemokraterna.se

Gruppledare:

Veronica Kerr
070-259 55 95
veronica.kerr@umea.se

Arbetarpartiets logotyp

Arbetarpartiet

Pedagoggränd 5A
Box 7001
907 02 Umeå

090-19 47 34

info@arbetarpartiet.se

www.arbetarpartiet.se

Gruppledare och politisk sekreterare:

Jan Hägglund
070-293 74 61
info@arbetarpartiet.se

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.