Startsida Umeå kommun
Hamnmagasinet från E4-bron

Kulturcentrum för barn och unga

Besöksadress:

Hamnmagasinet "fack 4"
Västra Strandgatan 4

Entré från älvsidan, mitt på huset

Postadress:

Kulturcentrum för barn och unga
Umeå kommun
901 78  Umeå

Kontakt

Telefon

Information

Teatergruppfrågor (kontorstid)

090-16 34 86

 

Kostym och rekvisita-lån (onsdagar 14.00 - 16.00)

090-16 34 81

Information om lån

Teatermagasinet/teaterledare (kvällstid)

090-16 34 10

 

Skapande lördag-telefon (lördagar 11.00 - 15.00)

070-296 00 85

 

 

Personal på Kulturcentrum för barn och unga

Dar Elfgren
Karin Rosvik
Rickard Eklund

Camilla Freedman
Tf. enhetschef
090-16 59 61
070-373 59 61
camilla.freedman@umea.se

Emma Skog
kommunikatör/webb
090-16 34 86
070-655 14 33
emma.skog@umea.se

Rickard Eklund
producent/projekt/webb
090-16 34 65
070-394 94 65
rickard.eklund@umea.se

Karin Löfgren
Eva Karlsson
Kajsa Reicke

Karin Löfgren
sömmerska
karin.lofgren@umea.se

Eva Karlsson
rekvisita och smink
090-16 34 81
eva.a.karlsson@umea.se

Daniel Häggkvist
scenteknik
090-16 34 68
070-227 86 31
daniel.haggkvist@umea.se

Anna-Karin Kask
Jenny Thornéus
Karin Löfgren

Anna-Karin Kask
dramapedagog/ped. handledare/teaterledare
090-16 34 67
anna-karin.kask@umea.se

Jenny Thornéus
kulturpedagog/teaterledare
090-16 34 15
jenny.thorneus@umea.se

Elin Söderlind
teaterledare
elin.soderlind@umea.se

Malin Larsson
Sandra Glenge
Jennie Skoglund

Malin Larsson
dramapedagog/teaterledare
090-16 34 84
malin.larsson.2@umea.se

 

 

 

Matilda Glenge
dramapedagog/teaterledare
090-16 34 11
sandra.glenge@umea.se

Jennie Skoglund (tjänstledig)
kulturpedagog/teaterledare
jennie.skoglund@umea.se

Ledare för teatergrupper vid Kulturcentrum för barn och unga

Karin Larson
Jörgen Smedengren
Malin Lindgren

Karl Sjöberg
teaterledare

kallensjoberg@gmail.com

Jörgen Smedengren
teaterledare
engren64@hotmail.com

Malin Lindgren
teaterledare
malin.lindgren.2@umea.se

Anna-Karin Kask
Jenny Thornéus
Tora Larsson

Anna-Karin Kask
teaterledare
090-16 34 67
anna-karin.kask@umea.se

Jenny Thornéus
teaterledare
090-16 34 15
jenny.thorneus@umea.se

Johanna Salo
teaterledare
johanna.salo@umea.se

Malin Larsson
Sandra Glenge
Jennie Skoglund

Malin Larsson
teaterledare
malin.larsson.2@umea.se

Matilda Glenge
teaterledare
sandra.glenge@umea.se

Jennie Skoglund (tjänstledig)
teaterledare
jennie.skoglund@umea.se

Sara Mossberg
Marie Hedman
Teaterledare Annika Olsson

Anna Brodin (tjänstledig)
teaterledare
anna.brodin@umea.se

Elin Söderlind
teaterledare
elin.soderlind@umea.se

Heléne Forsberg
teaterledare
helene.forsberg@umea.se

Tora Larsson
Tora Larsson
Tora Larsson

Helge Karlsson
teaterledare
helgek83@gmail.com

Josefin Vernersson
teaterledare
josefin.vernersson.2@umea.se

Emilia Österholm
teaterledare
emilia.osterholm@umea.se

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.