Startsida Umeå kommun

Kontakt med skolskjutshandläggare

Här hittar du kontaktuppgifter till personer som kan svara på frågor om skolskjuts inom grundskolan och grundsärskolan (se längst ner på sidan). Vill du veta mer om hur skolskjutsreglerna tillämpas, eller gäller det beslut om skolskjuts? Kontakta Kjell Högström, utbildningskontoret, 090-16 26 60

Skolskjutshandläggare för grundskolan, förskoleklass, årskurs 1-9

Skolskjutshandläggare för grundskolan

Skola

Kontakt                        

Telefon           

Mejl

Bräntbergskolan

Doreén Andersson,
Johan Andersson

090-16 56 00
072-5054671

doreen.andersson@umea.se

Bräntbergskolan (Asberger)

Johan Andersson

072-5054671

johan.andersson@umea.se

Maja Beskowskolan

Ann-Kristin Nylund

090-16 47 07

072-2323206

ann-kristin.nylund@umea.se

Carlshöjdsskolan

Jennie Söderlund

090-16 48 40

jennie.soderlund.2@umea.se

Hedlunda, Backen, Grisbacka, Grubbeskolan, Rödäng, Tavelsjö 

Christina Wincent

090-16 27 26

christina.wincent@umea.se

Hagaskolan, Östermalmskolan, Sandaliden, Flurkmark, Hissjö, Rödåsel

Elisabet Jakobsson

090-16 12 92

elisabet.jakobsson@umea.se

Berghem, Ersdungen, Ersmark, Mariehemsskolan, Östra Ersboda

Doreén Andersson

090-16 56 00

doreen.andersson@umea.se

Ersängsskolan

Anna Bring

090-16 44 01

anna.bring@umea.se

Mariebergsskolan

Ann-Kristin Ek

090-16 56 74

ann-kristin.ek@umea.se

Linblomman, Linnéaskolan, Kasamark, Röbäckskolan

Lena Hellgren

090-16 59 06

lena.a.hellgren@umea.se

Stöcke, Stöcksjö, Östtegs skola

Sofia Tegström

090-16 53 00

sofia.tegstrom@umea.se

Tegs centralskola

Sofia Tegström

090-16 53 00

sofia.tegstrom@umea.se

Böleängsskolan

Åsa Bergström

090-16 52 70

asa.bergstrom@umea.se

Sjöfruskolan/Norra Ålidhemskolan (Sjöfruskolan), Tomtebo Gård

Theresa Eriksson

090-16 58 00

theresa.eriksson@umea.se

Västangård

Kristina Karlsson

090-16 51 90

kristina.karlsson@umea.se

Brännland, Sörfors, Överboda

Erika Dahlgren

070-5110646

erika.dahlgren@umea.se

Ålidhemskolan/Norra Ålidhemskolan, Inner­tavle, Sofiehemskolan

Ann-Kristin Nylund

090-16 47 07
072-2323206

ann-kristin.nylund@umea.se

Obbola skola

Ann-Kristin Nylund

090-16 47 07

ann-kristin.nylund@umea.se

Storsjöskolan, Skärgårdsskolan

Lilian Koskinen Norberg

090-16 35 07

lilian.koskinen.norberg@umea.se

Hörnefors centralskola,
Sörmjöle skola

Sofia Tegström

090-16 53 00

sofia.tegstrom@umea.se

Botsmark, Bullmark, Sävar, Täfteå

Helene Isaksson

090-16 40 16

helene.isaksson@umea.se


Skolskjutshandläggare för grundsärskolan

Skolskjutshandläggare för grundsärskolan

Namn

Postadress

Telefon

Mejl

Kristina Ohlsson

Umeå kommunföretag

Kristina Ohlsson
Rådhusesplanaden 8
903 28 Umeå

090-16 22 43

kristina.ohlsson@umea.se