Startsida Umeå kommun

Kontakt med skolskjutshandläggare

Här hittar du kontaktuppgifter till personer som kan svara på frågor om skolskjuts inom grundskolan och särskolan.

Vill du veta mer om hur skolskjutsreglerna tillämpas, eller gäller det beslut om skolskjuts? Kontakta:

Kjell Högström
090-16 26 60

Skolskjutshandläggare för grundskolan F-9

Skola

Kontakt                        

Telefon           

Mejl

Bräntbergskolan

Doreén Andersson,
Johan Andersson

090-16 56 00
072-505 46 71

doreen.andersson@umea.se

Bräntbergskolan (Asberger)

Johan Andersson

072-505 46 71

johan.andersson@umea.se

Maja Beskowskolan

Ann-Kristin Nylund

090-16 47 07

072-232 32 06

ann-kristin.nylund@umea.se

Carlshöjdsskolan

Jennie Söderlund

090-16 48 40

jennie.soderlund.2@umea.se

Hedlunda, Backen, Grisbacka, Grubbeskolan, Rödäng, Tavelsjö 

Christina Wincent

090-16 27 26

christina.wincent@umea.se

Hagaskolan, Östermalmskolan, Sandaliden, Flurkmark, Hissjö, Rödåsel

Elisabet Jakobsson

090-16 12 92

elisabet.jakobsson@umea.se

Berghem, Ersdungen, Ersmark, Mariehemsskolan, Östra Ersboda

Doreén Andersson

090-16 56 00

doreen.andersson@umea.se

Ersängsskolan

Kajsa Asplund

090-16 44 01

kajsa.asplund@umea.se

Mariebergsskolan

Ann-Kristin Ek

090-16 56 74

ann-kristin.ek@umea.se

Linblomman, Linnéaskolan, Kasamark, Röbäckskolan

Lena Hellgren

090-16 59 06

lena.a.hellgren@umea.se

Stöcke, Stöcksjö, Östtegs skola

Mona-Lisa Peth Olofsson

090-16 30 02

mona-lisa.peth@umea.se

Tegs centralskola

Sofia Tegström

090-16 53 00
072-5394347

sofia.tegstrom@umea.se

Böleängsskolan

Åsa Bergström

090-16 52 70

asa.bergstrom@umea.se

Sjöfruskolan/Norra Ålidhemskolan, Tomtebo Gård

Theresa Eriksson

090-16 58 00

theresa.eriksson@umea.se

Västangård, Överboda

Kristina Karlsson

090-16 51 90

kristina.karlsson@umea.se

Brännland, Sörfors

Erika Dahlgren

070-511 06 46

erika.dahlgren@umea.se

Ålidhemskolan/Norra Ålidhemskolan, Inner­tavle, Sofiehemskolan

Ann-Kristin Nylund

090-16 47 07
072-232 32 06

ann-kristin.nylund@umea.se

Obbola skola

Ann-Kristin Nylund

090-16 47 07

ann-kristin.nylund@umea.se

Storsjöskolan, Skärgårdsskolan

Lilian Koskinen Norberg

090-16 35 07

lilian.koskinen.norberg@umea.se

Hörnefors centralskola,
Sörmjöle skola

Sofia Tegström

090-16 53 00
072-5394347

sofia.tegstrom@umea.se

Botsmark, Bullmark, Sävar, Täfteå

Helene Isaksson

090-16 40 16

helene.isaksson@umea.se


Skolskjutshandläggare för särskolan

Namn


Telefon

Mejl

Kristina Ohlsson

Umeå kommunföretag

090-16 22 43

kristina.ohlsson@umea.se