%20EVALOTTA%20kopiera.png)
Eva-Lotta på Maja - årets ledare
Eva-Lotta Strömsten ledare i KFUM Basket och specialidrottslärare på Umeå Elitidrottsgymnasium/Maja Beskowgymnasiet har tagit emot pris som Årets ledare i Västerbotten för 2025.
Det är RF-SISU Västerbotten som varje år delar ut utmärkelsen Årets ledare till en idrottsledare som under året haft stor betydelse för idrotten och den egna föreningen.
– Det känns överraskande, förvånande och lite pirrigt. Det var ingenting som jag hade förväntat mig, men väldigt roligt att få den uppskattningen.
Vad har du för filosofi som ledare?
– De sista åren har det till stor del handlat om att få fler att spela basket längre. Nu har jag framför allt varit aktiv på damsidan där vi har känt att det är många som slutar för tidigt, i alla fall i mitt tycke. För mig har det handlat om att hitta ett sätt att få in yngre tjejer, men också kunna behålla de som framför allt är mellan 25-30 år.
Så löd motiveringen när Eva-Lotta fick ta emot priset som Årets ledare i Västerbotten för 2025:
"Årets ledare personifierar både ett starkt och långsiktigt engagemang. Med sin erfarenhet, kunskap och positiva utstrålning skapar hon miljöer där de aktiva trivs, känner sig trygga och får möjlighet att utvecklas. Under 25 år som basketledare har hon blivit en central kraft i utvecklingen av basketen i Umeå – men också en viktig inspiratör till svensk basket i stort. Som huvudtränare den gångna säsongen för KFUM Umeås damlag i Basketettan har hon varit med och byggt en stark laganda och en spelstil som präglas av struktur, inkludering och kamratskap. Årets ledare är en uppskattad förebild, både för aktiva och andra ledare, och visar genom sitt sätt att leda vad ett tryggt och hållbart ledarskap innebär i praktiken."
%20MajaBeskowgymnasiet_startsida.png/)
