Nytt försök med Kilimanjaro!

Lyssna till en lunchföreläsning med ovanligt många höjdmeter!

Bildkälla: Camilla Högdahl

På grund av strömavbrott kunde lunchföreläsningen inte bli av den 30 mars. Sporren erbjuder därför två nya tillfällen att lyssna till en lunchberättelse om hur det känns att vandra upp på Afrikas högsta berg. Du är varmt välkommen att lyssna till när Camilla Högdahl berättar om sin vandring på Kilimanjaro.

Det blir inte en kurs i friluftsliv och du behöver inte äga ett par vandringskängor för att hänga med. Du får en kort inblick i hur det kan vara att ta sig an något stort, steg för steg. Ett trevligt sätt att ta en paus i arbetsdagen, helt enkelt!

Visningen sker digitalt via Teams och vi behöver din anmälan senast 13 april, 12:00.

Datum
Tisdag 14 april eller 29 april, 2026

Tid
Klockan 12.15 - 12.45

Plats
Teams

Berättare
Camilla Högdahl

Kostnad
Gratis!

Gör så här:
1. Anmäl dig på denna sida
2. Dagen innan får du en länk till föreläsningen
3. Logga in till föreläsningen några minuter före start för att se så allt fungerar
4. Luta dig bakåt och följ med upp mot toppen!

Ta med din lunch och luta dig tillbaka - höjdmeterna står föreläsaren för.

 

PS Berätta din historia och låt oss följa med på din resa – genom dina ord kan vi alla upptäcka världen på nytt. Dela din upplevelse och inspirera andra. Vi vill resa genom dina ögon!
Hör av dig till Sporren sporren@umea.se

Anmälan till 'Kilimanjaro', tisdag 14 april

Anmälan till 'Kilimanjaro', onsdag 29 april

Delta via internet

Kostnadsfritt

Sidan uppdaterades