%20FE3A2818%20till%20PM.jpg)
Kockar tränar matlagning i fältkök – stärker Umeå kommuns beredskap
När elen inte räcker till måste maten ändå fram. Kockar från kommunens förskolor och skolor har fått träna på att laga krismat i fältkök – som en del av arbetet med att stärka kommunens beredskap vid samhällsstörningar och kriser.
Kockar från kommunens förskolor och skolor fick testa på att laga gulaschsoppa på Sjöfruskolan under ledning av företaget Fältkök. Soppan är en av de krisrätter Måltidsservice har i sin lagerhållning.
Under kommande dagar planeras fler övningar med matlagning på stekhäll och muurikka. Eleverna på Sjöfruskolans fritids bjöds in att äta maten som tillagades under övningen, vilket gav möjlighet att testa både tillagning och servering i praktiken.
– Tillagningen av soppan gick väldigt bra. Men vi har såklart saker att öva på, till exempel hur vi ska servera maten på bästa sätt och vad vi behöver ta med oss ut. Personalen har ju i vanliga fall stenkoll på allt ifrån förberedelse och tillagning till servering och att ta hand om disken efteråt. Så det blir också mental träning när förutsättningarna ändras, berättar Ida Milton enhetschef inom Måltidsservice.
Övningen är en del av Umeå kommuns långsiktiga arbete med civil beredskap. Inom Måltidsservice pågår ett kontinuerligt arbete med att utveckla lagerhållning av livsmedel, utrustning och arbetssätt för att säkerställa att måltider kan tillagas och serveras även vid störningar och kriser.