Fler nyheter

Följ kommunfullmäktiges möte

Kommunfullmäktige sammanträder måndag 30 mars med start klockan 09.00. Följ mötet via www.umea.se/webbtv.

Kommunfullmäktiges möte
Måndag 30 mars, klockan 09.00
Kommunfullmäktiges sessionssal, Rådhusesplanaden 6A

Föredragningslista och handlingar

Ta del av föredragningslista och handlingar/mötesbok: www.umea.se/kfhandlingar

Följ mötet

Följ mötet på läktaren i sessionssalen eller via direktsändning i din dator eller mobil: www.umea.se/webbtv

Välkommen att följa mötet!
Buerestbåhtieme tjåhkkaniemiev tjuavvuot!
Tervetuloa seuraamaan kokousta!
Tervetuloa följäähmään mööttiä!

Vad händer på mötet?

  • Sammanträdet börjar klockan 09.00 och slutar senast klockan 18.00.
  • Under den första timmen besvaras normalt interpellationer, om inget annat står på agendan. Kvarvarande interpellationer och frågor tas upp i slutet av mötet.
  • Av praktiska skäl kan ärenden komma i annan ordning än i listan.
  • Ärendelistan är normalt helt komplett först fredagen innan mötet.

Dagordning 2026-03-30

Interpellationer och frågor

  • Interpellation: Utköp av personal inom äldreomsorgen – omfattning, kostnader och ansvar; Veronica Kerr (KD)
  • Interpellation: Äntligen möjlighet att uppnå 15-barnsmålet; Anders Norqvist (L)
  • Interpellation: Säkerhetspröva våra politiker i ledande positioner; Anders Norqvist (L)
  • Interpellation: Kan medborgarna lita på Umeå kommuns färdtjänst? Lars Forsgren (SD)
  • Interpellation: Hur är kunskapen i organisationen gällande klimakteriet? Hanna Lundin Jernberg (L)
  • Interpellation: Kan Umeå kommun säkerställa långsiktigt boende för nyanlända barnfamiljer? Hanna Lundin Jernberg (L)
  • Interpellation: Är privat ställföreträdarskap en rimlig lösning för framtiden? Liv Zetterberg (V)
  • Interpellation: Vad är Umeå kommuns planer för Kulturmejeriet på Röbäck? Ellen Ström (V)
  • Interpellation: Varför väljer kommunen att gå till strid mot visselblåsare som vill dra tillbaka sina anmälningar? Veronica Kerr (KD)
  • Interpellation: Är kommunen beredd att utöka istiden i kommunens ishallar? Anders Sellström (KD)
  • Interpellation: Gör Campus friidrottsarena tidigt tillgänglig för utomhusträning; Maria Lindvall (–)(L)
  • Interpellation: Långa väntetider för hjälpmedel och bostadsanpassning i Umeå kommun; Maja Westling Palmberg (C)
  • Interpellation: Ljusskyggt avslut på debatten om visselblåsarfunktionen; Davis Kaza (AP) och Patrik Brännberg (AP)
  • Interpellation: Hur kan det bli så att utemiljön på skolan i Rödåsel missas? Mattias Larsson (C) och Sven-Olov Edvinsson (C)
  • Fråga: Hur jobbar Umeå kommun med innovationsupphandling? Ellen Ström (V)

Beslutsärenden

  • Motion 24/2024: Revidering av kommunfullmäktiges arbetsordning; Maja Westling Palmberg (C)
  • Motion 10/2025: Lätta på lärares administrativa börda; Anders Norqvist (L), Hanna Lundin Jernberg (L)
  • Motion 22/2025: Åtgärder mot antisemitismen i Umeås skolor; Hanna Lundin Jernberg (L) och Anders Norqvist (L)
  • Motion 23/2025: Inrätta en Mini-Maria mottagning i Umeå; Hanna Lundin Jernberg (L)
  • Motion 25/2025: Inför avgiftsfri frukost i skolan; Tobias Holmbom (V)
  • Revidering av reglemente för styrelse och nämnder
  • Förläggning av nämnders och bolags mandatperiod
  • Privata utförare inom överförmyndarverksamhet

Mer information

Mötesdatum

Föredragningslistor, mötesböcker och protokoll

Motioner

Vad är en motion?

En motion är ett förslag från en ledamot i kommunfullmäktige. En motion bereds av berörd verksamhet innan den kommer till kommunfullmäktige för beslut. Kommunfullmäktige tar alltid ställning till förslaget i en motion, men det kan ta tid innan kommunfullmäktige tar beslut, om utredning och beredning är omfattande. Kommun­full­mäktige bör fatta beslut senast ett år efter att motionen har väckts.

Vad är en interpellation?

En interpellation är en fråga från en ledamot i kommunfullmäktige till ordförande i en nämnd, till en fullmäktige­beredning eller till en förtroendevald i övrigt. Interpellationer ska handla om något som hör till kommun­full­mäktiges, en nämnds eller en fullmäktigeberednings handläggning. Interpellationer får inte handla om myndighets­utövning mot enskild. Interpellationer ska ha ett bestämt innehåll och en motivering. De bör bara ställas i ärenden som är av större intresse för kommunen. Till skillnad från en vanlig fråga får andra ledamöter också delta i debatten, tillsammans med den som frågar och svarar.

Vad är en fråga?

En fråga kan ställas av en ledamot i kommunfullmäktige till ordförande i en nämnd, till en fullmäktige­beredning eller till en förtroendevald i övrigt. Frågor ska handla om något som hör till kommunfullmäktiges, en nämnds eller en fullmäktigeberednings handläggning. Frågor får inte handla om myndighetsutövning mot enskild. Frågor är avsedda att ställas i ganska okomplicerade ärenden, det är helt enkelt ett sätt att få information i en sakfråga. Till skillnad från en interpellation får bara den som frågar och svarar delta i debatten, inga andra ledamöter.

Sidan uppdaterades