
Tania Villasuso Couceiro
Utlottning av konsertbiljetter
Den 15 februari kan du njuta Umeå Musiksällskaps konsert med klassisk musik. Det blir en fin kväll och vi har några biljetter att lotta ut.
Februarikonsert med Umeå Musiksällskap
söndag 15 februari, klockan 18.00
Norrlandsoperan, Umeå
Vid Umeå Musiksällskaps Februarikonsert den 15 februari 2026 kommer publiken att bjudas på ett uruppförande av Andrew Neil Pantelidis-Hermons komposition, ”un[Ravel]ing Maurice – Mouvement symphonique No. 2 for Orchestra”. Därefter framför soloklarinettisten vid Norrlandsoperans symfoniorkester, Tania Villasuso Couceiro, Carl Maria von Webers, mycket vackra, Klarinettkonsert nr 1 i f moll, opus 73.
Efter paus spelar musiksällskapet Modest Musorgskijs Tavlor på en utställning i arrangemang av Leo Funtek. Här får publiken uppleva en konstutställning rent musikaliskt. Mussorskij hade nämligen låtit sig inspireras av en konstutställning som en vän till honom sammanställt. Sex av de tio konstverken har kunnat identifierats.
För att vara med i utlottningen av biljetter behöver du svara på en fråga. Modest är inte bara ett förnamn utan också något en kan vara. Vilket är den bästa synonymen till modest, tycker du? Mejla ditt svar senast den 5 februari till kultursenior@umea.se
Vinnarna kontaktas via mejl.
Lycka till!