Fler nyheter

Fyra personer i, på och vid en brun skinnsoffa.

Vi är däggdjur – En ”sorts” musikal om att vara människa i vår tid.

Höstens syntolkade kulturevenemang

Opera, dans, teater och konst. Nu finns höstens program för syntolkade kulturevenemang i Umeå och Skellefteå ute.

I höst väntar flera starka kulturupplevelser för dig som har en synnedsättning och vill ta del av syntolkad kultur. Programmet rymmer allt från internationell opera och samtida dans till teaterföreställningar och konstutställningar.

Bland höstens höjdpunkter finns Vi är Däggdjur, där dramatikern Ada Berger tolkar Annika Norlins musikaliska universum i en föreställning om människans motsägelser, sårbarhet och längtan. På programmet finns också operan The Galloping Cure, dans med spanska kompaniet La Venidera, en syntolkad visning av utställningen om Berta Hansson samt musikalen Sommarnattens leende.

Även i Skellefteå erbjuds syntolkade föreställningar under hösten, bland annat Vi är Däggdjur och Störstorden på Sara kulturhus.

Höstens föreställningar

I programmet Kikaren hittar du alla syntolkade evenemang under hösten.

Om syntolkade evenemang

Syntolkade kulturevenemang gör det möjligt för fler att ta del av kulturlivet i Umeå och Skellefteå. Verksamheten genomförs i samarbete mellan SRF Västerbotten och flera av länets kulturaktörer.

Kontakt

Du är välkommen att kontakta SRF Västerbotten om du vill anmäla dig till ett evenemang eller har frågor?

SRF Västerbotten
090-18 96 33
vasterbotten@srf.nu

Sidan uppdaterades