Grundskolans studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledare(syv) finns på alla kommunala grundskolor årskurs 7–9. Grundskolans studie- och yrkes­vägledare är organiserade i team. Varje skola har en huvudansvarig syv som ansvarar för det löpande arbetet.

Om du har frågor om gymnasieval eller arbetsmarknad kan du vända dig till den studie- och yrkesvägledare som finns på din skola. Här nedan hittar du kontaktuppgifter till respektive skolas studie- och yrkesvägledare samt teamindelning.

Bräntbergsskolan, Västangårdsskolan

Champa Hansson
070-686 41 25
champa.hansson@umea.se

Obbola skola, Storsjöskolan

Elin Engbo
070-230 33 27
elin.engbo@umea.se

Ersängsskolan, Ålidhemsskolan

Rebecca Hedman Alfredsson
073-087 04 26
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Bräntbergsskolan

Champa Hansson
070-686 41 25
champa.hansson@umea.se

Linnéaskolan, Maja Beskowskolan

Karoline Långström
072-243 23 25
karoline.langstrom@umea.se

Jennifer Carlström
070-655 08 62
jennifer.carlstrom@umea.se

Hörnefors centralskola, Sävar skola

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se

Grundsärskola, Sjöfruskolan

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Grubbeskolan

Birgit Lindberg Wennerling
070-655 18 59
birgit.lindberg@umea.se

Hagaskolan, Carlshöjdsskolan

Liisen Weinehall
070-655 13 28
liisen.weinehall@umea.se

Tegs centralskola

Nina Wendel
070-655 21 98
nina.wendel@umea.se

Anna Isaksson Asplund
processledare skola–arbetsliv
anna.asplund@umea.se

Mer information

Prao för grundskolans elever

Sidan publicerades