Grundskolans studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledare(syv) finns på alla kommunala grundskolor årskurs 7–9. Grundskolans studie- och yrkesvägledare är organiserade i team. Varje skola har en huvudansvarig syv som ansvarar för det löpande arbetet.

Om du har frågor om gymnasieval eller arbetsmarknad kan du vända dig till den studie- och yrkesvägledare som finns på din skola. Här nedan hittar du kontaktuppgifter till respektive skolas studie- och yrkesvägledare samt teamindelning.

Linnéaskolan, Västangårdsskolan
Annelie Fredriksson
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

Obbola skola, Storsjöskolan
Elin Engbo
070-230 33 27
elin.engbo@umea.se

Ersängsskolan, Ålidhemsskolan
Rebecca Hedman Alfredsson
073-087 04 26
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Maja Beskowskolan
Jennifer Carlström
070-655 08 62
jennifer.carlstrom@umea.se

Bräntbergsskolan, Maja Beskowskolan
Champa Hansson
070-686 41 25
champa.hansson@umea.se

Hörnefors centralskola, Sävar skola
Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se

Grundsärskola, Sjöfruskolan
Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Grubbeskolan
Birgit Lindberg Wennerling
070-655 18 59
birgit.lindberg@umea.se

Hagaskolan, Carlshöjdsskolan
Liisen Weinehall
070-655 13 28
liisen.weinehall@umea.se

Tegs centralskola, Carlshöjdsskolan
Nina Wendel
070-655 21 98
nina.wendel@umea.se

Anna Isaksson Asplund
processledare
anna.asplund@umea.se

Mer information
Prao för grundskolans elever

Sidan publicerades