Skolskjuts, anpassad skola

Rätten till skolskjuts bedöms enligt skollagen

En elev i anpassad grundskola med kommunal huvudman har rätt till kostnadsfri skolskjuts från en plats i anslutning till elevens hem till den plats där utbildningen bedrivs och tillbaka, om sådan skjuts behövs med hänsyn till, färdvägens längd, trafikförhållanden, elevens funktionsnedsättning eller någon annan särskild omständighet.


Umeå kommun, För- och grundskoleförvaltningen har ansvar för att se till så att skolskjuts anordnas. För att kunna göra det finns avtal med Umeå kommunföretag som har ansvar för kollektivtrafiken, avseende trafikplanering och upphandlat avtal med skolskjutsutförare, för närvarande Cabonline taxi och Björkstadens taxi vid specialfordon.

Efter ansökan om skolskjuts, bedöms förutsättningarna för rätten till skolskjuts på elevnivå, och ett beslut gällande skolskjuts fattas. Ett skolskjutsbeslut kan överklagas till förvaltningsrätten för prövning.


För att ha rätt till skolskjuts måste eleven vara folkbokförd i Umeå kommun.
Rätten till skolskjuts gäller endast vid behov och för resor till och från skola, korttidsboende samt fritidshem om det behovet finns. För elev i anpassad skolform kan skolskjuts beviljas efter individuell prövning.


Skolskjuts sker i första hand med buss i ordinarie linjetrafik.
Om buss inte är ett möjligt alternativ, kan skolskjuts ordnas med skolbil.
Vid transport med skolbil strävar vi alltid efter samåkning.
Om ditt barn, trots att buss finns tillgänglig, inte bedöms kunna åka buss behöver du ange skälen för detta i ansökan.

Ansök om skolskjuts varje nytt läsår

Vårdnadshavare till elev behöver göra en ny ansökan varje nytt läsår. I ansökan schemalägger du tider när eleven får lämnas vid aktuell adress. Det är utifrån din ansökan som skolskjuts beställs.

För att skolskjuts ska kunna erbjudas från första skoldagen efter sommarlovet måste ansökan skickas in senast 1 maj. Inkommer din ansökan om skolskjuts mellan 2 maj – 15 september är handläggningstiden längre än normalt och skolskjuts från skolstart kan inte garanteras. Vårdnadshavare måste då själva lösa transporten fram till dess beslut är fattat.

Saknar du e-legitimation, behöver hjälp med ansökan, har frågor eller om du eller ditt barn har skyddade personuppgifter, kontakta Kristina Ohlsson.

Busskort

Vid frågor om busskort för elev i anpassad grundskola, vänd dig till handläggare Kristina Ohlsson.

Vid frågor om busskort för elev på anpassad gymnasieskola, vänd dig till din mentor på skolan.

Mer information

Inställd skolskjuts vid trafikstörningar

Så fungerar skolskjuts för elever i anpassad skola (PDF)

Kontakt

Avboka bil, dygnet runt

Avboka varje dag ditt barn inte ska åka så slipper skolbilen köra i onödan.

Cabonline serviceresor-tjänst online Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

090-14 14 14


Handläggare skolbil i anpassad skola

Kristina Ohlsson
070-600 50 13
kristina.ohlsson@umea.se

Sidan uppdaterades