Fler nyheter

Ny roll ska avlasta kommunens sjuksköterskor

Äldreomsorgen rekryterar nu serviceresurser till verksamheten hälso- och sjukvård i hemmet. Målet är att skapa en mer hållbar arbetsmiljö genom att att avlasta legitimerad personal och frigöra tid för det patientnära arbetet.

I dagsläget utför legitimerad personal, såsom sjuksköterskor, arbetsterapeuter och fysioterapeuter, arbetsuppgifter som inte kräver deras specifika kompetens.

– Vi har svårt att rekrytera så många legitimerade sjuksköterskor som vi behöver och därför behöver vi förändra vårt arbetssätt. Genom att lyfta bort vissa arbetsuppgifter hoppas vi frigöra tid så att sjuksköterskorna kan ägna sig fullt ut åt hälso- och sjukvårdsinsatser, säger Mia Andersson, verksamhetschef, hälso- och sjukvård, äldreomsorgsförvaltningen.

Den nya rollen som serviceresurs är också en möjlighet för personer som saknar legitimation men som vill arbeta inom vård och omsorg.

Mer information: Serviceresurs

Rollen som serviceresurs inom hälso- och sjukvård i hemmet innebär att stötta verksamheten med uppgifter som inte kräver legitimation, delegering eller medicinsk bedömning.

Arbetet omfattar praktiska, logistiska och administrativa uppgifter, såsom hantering och skötsel av verksamhetens cirka 65 bilar, förråd, post och tvätt samt andra serviceinsatser i verksamhetens fastigheter.

Sidan uppdaterades