Politiska partier

Här hittar du kontaktuppgifter till politiska partier som finns representerade i Umeås kommunfullmäktige, mandat­perioden 2018–2022.

Alla partier har en gruppledare och flera av dem har dessutom politiska sekreterare som hjälper de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet.

Partierna listas i storleksordning enligt mandatfördelningen i kommunfullmäktige.

Socialdemokraterna

Umestan hus nr 4
Box 3158
903 04 Umeå

090-15 65 95
expen@umesosse.se

www.umesosse.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Hans Lindberg
070-589 01 66
hans.lindberg@umea.se

Politiska sekreterare

Robin Enander
070-400 74 30
robin.enander@umea.se

Jennifer Kungsman (vikarie)
070-611 19 08
jennifer.kungsman@umea.se

Helena Smith (föräldraledig)
070-695 57 95
helena.smith@umea.se

Moderaterna

Kungsgatan 42
903 30 Umeå
072-226 07 77
vasterbotten@moderaterna.se

moderaterna.se/vasterbotten Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Anders Ågren
090-16 23 17
070-341 67 64
anders.agren@umea.se

Politiska sekreterare

Izabel Riedl
076-145 18 80
izabel.riedl@umea.se

Joline Göttfert
070-750 08 13
joline.gottfert@umea.se

Vänsterpartiet

Nydalavägen 2 C
903 38 Umeå

090-13 66 12
umea@vansterpartiet.se

umea.vansterpartiet.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Bore Sköld
070-654 86 83
bore.skold@umea.se

Politisk sekreterare

Andreas Sellstedt
090-16 11 87
070-611 75 35
andreas.sellstedt@umea.se

Centerpartiet

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 66 55
umea@centerpartiet.se

www.centerpartiet.se/umea Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Mattias Larsson
070-682 17 19
mattias.larsson@umea.se

Politisk sekreterare

Maja Westling
070-772 88 76
maja.westling@umea.se

Liberalerna

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 50 05
umea@liberalerna.se

umea.liberalerna.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Miljöpartiet

Stadshuset
Skolgatan 31A
901 84 Umeå

090-16 30 35
umea@mp.se

www.mp.se/umea Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Nils Seye Larsen
073-631 94 92
nils.larsen@umea.se

Politisk sekreterare

Enrique Lescure
070-218 91 88
enrique.lescure@umea.se

Sverigedemokraterna

umea.sd.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Lars Forsgren
072-520 62 17
lars.forsgren@sd.se

Politiska sekreterare

Katrin Larsson
070-177 58 52
katrin.larsson@umea.se

Emma Lundkvist
070-211 88 65
emma.lundkvist@umea.se

Kristdemokraterna

Östra Kyrkogatan 14A
903 30 Umeå

090-13 70 72
umea@kristdemokraterna.se

wp.kristdemokraterna.se/umea Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Gruppledare

Veronica Kerr
070-259 55 95
veronica.kerr@umea.se

Politisk sekreterare

Frida Fröberg
070-699 00 41
frida.froberg@umea.se

Arbetarpartiet

Pedagoggränd 5A
Box 7001
907 02 Umeå

090-19 47 34
info@arbetarpartiet.se

www.arbetarpartiet.se Länk till annan webbplats.

Gruppledare

Davis Kaza
073-702 25 08
info@arbetarpartiet.se

Politisk sekreterare

Jan Hägglund
070-293 74 61
info@arbetarpartiet.se

Sidan publicerades