Ditt val gör skillnad!

Nu är det allvar. Igen. Smittspridning av covid-19 är stor i Västerbotten, just nu den största i landet, och det ser inte ut att vända, meddelar Region Västerbotten. Det innebär konsekvenser för oss alla, för sjukvården och för hela samhället. Du och alla andra MÅSTE lyssna och följa råd och restriktioner! Nu. Läs mer på 1177.se eller här på kommunens webbplats.

Ditt val gör skillnad!

Nu är det allvar. Igen. Smittspridning av covid-19 är stor i Västerbotten, just nu den största i landet, och det ser inte ut att vända, meddelar Region Västerbotten. Det innebär konsekvenser för oss alla, för sjukvården och för hela samhället. Du och alla andra MÅSTE lyssna och följa råd och restriktioner! Nu. Läs mer på 1177.se eller här på kommunens webbplats.

Politiska partier

Här hittar du kontaktuppgifter till politiska partier som finns representerade i Umeås kommunfullmäktige, mandatperioden 2018–2022.

Alla partier har en gruppledare och flera av dem har dessutom politiska sekreterare som hjälper de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet.

Partierna listas i storleksordning enligt mandatfördelningen i kommunfullmäktige.

Socialdemokraterna

Umestan hus nr 4
Box 3158
903 04 Umeå

090-15 65 95
expen@umesosse.se

www.umesosse.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Hans Lindberg
070-589 01 66
hans.lindberg@umea.se

Politiska sekreterare

Robin Enander
070-400 74 30
robin.enander@umea.se

Jennifer Kungsman (vikarie)
070-611 19 08
jennifer.kungsman@umea.se

Helena Smith (föräldraledig)
070-695 57 95
helena.smith@umea.se

Moderaterna

Kungsgatan 42
903 30 Umeå
072-226 07 77
vasterbotten@moderaterna.se

moderaterna.se/vasterbottenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Anders Ågren
090-16 23 17
070-341 67 64
anders.agren@umea.se

Politiska sekreterare

Izabel Riedl
076-145 18 80
izabel.riedl@umea.se

Joline Göttfert
070-750 08 13
joline.gottfert@umea.se

Vänsterpartiet

Nydalavägen 2 C
903 38 Umeå

090-13 66 12
umea@vansterpartiet.se

umea.vansterpartiet.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Bore Sköld
070-654 86 83
bore.skold@umea.se

Politisk sekreterare

Andreas Sellstedt
090-16 11 87
070-611 75 35
andreas.sellstedt@umea.se

Centerpartiet

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 66 55
umea@centerpartiet.se

www.centerpartiet.se/umealänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Mattias Larsson
070-682 17 19
mattias.larsson@umea.se

Politisk sekreterare

Maja Westling
070-772 88 76
maja.westling@umea.se

Liberalerna

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 50 05
umea@liberalerna.se

umea.liberalerna.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Peder Westerberg
070-617 90 01
peder.westerberg@umea.se

Miljöpartiet

Stadshuset
Skolgatan 31A
901 84 Umeå

090-16 30 35
umea@mp.se

www.mp.se/umealänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Nils Seye Larsen
073-631 94 92
nils.larsen@umea.se

Politisk sekreterare

Arvid Lundberg
070-611 33 54
arvid.lundberg.2@umea.se

Sverigedemokraterna

umea.sd.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Christina Sjödin
070-650 97 33
christina.sjodin@umea.se

Politiska sekreterare

Katrin Larsson
070-177 58 52
katrin.larsson@umea.se

Emma Lundkvist
070-211 88 65

Kristdemokraterna

Östra Kyrkogatan 14A
903 30 Umeå

090-13 70 72
umea@kristdemokraterna.se

wp.kristdemokraterna.se/umealänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gruppledare

Veronica Kerr
070-259 55 95
veronica.kerr@umea.se

Politisk sekreterare

Frida Fröberg
070-699 00 41
frida.froberg@umea.se

Arbetarpartiet

Pedagoggränd 5A
Box 7001
907 02 Umeå

090-19 47 34
info@arbetarpartiet.se

www.arbetarpartiet.selänk till annan webbplats

Gruppledare

Davis Kaza
073-702 25 08
info@arbetarpartiet.se

Politisk sekreterare

Jan Hägglund
070-293 74 61
info@arbetarpartiet.se

Sidan publicerades