
I mitt jobb blir jag ofta bemött med glädje när jag kommer, och det känns värdefullt.
Maria, sjuksköterska inom funktionshinderomsorgen
Kan du kort beskriva vad du gör på jobbet?
– Jag jobbar som sjuksköterska på primärvårdsnivå som åker ut till LSS-boenden för att göra insatser. Det kan vara att ta blodprover, spola öron, lägga om sår, ge injektioner, ha motiverande samtal, lämna läkemedel, samplanera med personalen på boenden, dokumentera, samordna vården men regionen, många som bor på LSS boenden har samsjuklighet och hör kanske till en mottagning som NEP eller epilepsimottagningen.
Vilka delar av ditt jobb tycker du bäst om?
– Jag älskar att träffa människor! Jag tycker om när mina åtgärder ger resultat. I mitt jobb blir jag så ofta bemött med en glädje för att jag kommer och det känns värdefullt. En bra dag är då det händer ganska mycket, jag gillar att lösa problem och känslan när jag kan checka av många genomförda saker är skön.
Vad finns det för utmaningar i jobbet?
– Ibland är det svårt att få tag på ansvarig läkare för att få beslut. En utmaning är också att bemöta människor som kanske inte vill eller förstår varför en behandling eller insats är viktig. Jag lägger mycket tid på att bygga relation med mina patienter vilket också ger verktyg för att få genomföra insatser.
Vilket av de här orden skulle bäst beskriva hur du känner dig på jobbet?: Stolt, trygg, vass, modig, viktig
– Trygg!
På vilket sätt stämmer detta ord in på din upplevelse av jobbet?
– Vi SSK måste många gånger anpassa oss efter personen vi ska behandla och göra bedömningar på svåra premisser. Jag släpper jobbet när jag kommer hem och trivs med att arbeta på primärvårdsnivå eftersom det ger mig möjligheten att följa upp nästa dag om jag skulle tveka på om det blev rätt bedömning. Tryggheten ligger även i att jag alltid har teamet bakom mig, man är aldrig ensam och mitt team finns alltid ett samtal bort! Vi frågar varandra och åker ofta tillsammans om det är svårare bedömningar som ska göras. Kollegorna är det som gör mitt jobb extra bra!