Information om coronavirus: Skärpta råd i Västerbotten

Följ skärpta lokala råd från Folkhälsomyndigheten och Region Västerbotten. Gör vad du kan för att hjälpa till att bromsa den ökande spridningen av covid-19 i länet. Ditt val gör skillnad!

Information om coronavirus: Skärpta råd i Västerbotten

Följ skärpta lokala råd från Folkhälsomyndigheten och Region Västerbotten. Gör vad du kan för att hjälpa till att bromsa den ökande spridningen av covid-19 i länet. Ditt val gör skillnad!

Personal, kontakt

Kontaktuppgifter fritidsförvaltningen

Telefon: 090-16 10 00 (växel)

Postadress: Umeå kommun, Fritid
901 84 Umeå

Besöksadress Fritidskontoret: Stadshusområdet, södra flygeln, Skolgatan 31, infart från Brogatan

Öppettider Fritidskontoret

Vintertid (1 september–31 maj):
Vardagar klockan 08–17, lunchstängt klockan 12–13 

Mejl om bidrag till föreningar

fritid.bidrag@umea.se

Mejl om förenings- och fritidslokaler

fritid.bokning@umea.se

Mejl för övriga frågor till Fritid

umea.fritid@umea.se

Synpunkter, förslag och felanmälningar

Lämna synpunkter, förslag och felanmälningarlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Söker du politiker i fritidsnämnden?

Information om fritidsnämnden


Stefan Hildinsson
fritidschef
090-16 16 08
070-343 26 80
stefan.hildingsson@umea.se

Anders Linder
avdelningschef Fritid drift
090-16 54 07
070-570 78 45
anders.linder@umea.se

Peter Hörnemalm
avdelningschef Föreningsbyrå och stab
090-16 16 18
070-299 17 05
peter.hornemalm@umea.se

Patrik Samuelsson
avdelningschef Bad
090-16 16 45
070-296 22 98
patrik.samuelsson@umea.se

Åsa Säfsten Boman
avdelningschef Unga
090-16 33 55
070-279 56 43
asa.boman@umea.se

Björn Söderbäck
personalchef
090-16 23 99
070-544 98 44
bjorn.soderback@umea.se

Monia Sundelin
controller
090-16 11 08
070-554 09 19
monia.sundelin@umea.se

Jenny Brantholm
kommunikatör
090-16 11 24
jenny.brantholm@umea.se

Peter Hörnemalm
avdelningschef
090-16 16 18
070-299 17 05
peter.hornemalm@umea.se

Monica Svonni
enhetschef
090-16 34 88
070-445 34 12
monica.svonni@umea.se

Elisabeth Anttu
nämndsekreterare
090-16 34 80
elisabeth.anttu@umea.se

Föreningsstöd, bidrag

fritid.bidrag@umea.se

Ida-Maria Hallberg
vikarierande konsulent ungdomar, landsbygd, miljö och sociala föreningar
090-16 21 45
070-611 25 65
ida-maria.hallberg@umea.se

Klara Enmark
konsulent integration och mångfald
090-16 16 20
072-222 25 72
klara.enmark@umea.se

Ida Odeblom
konsulent idrott och friluftsliv
090-16 16 55
072-222 26 24
ida.odeblom@umea.se

Eva Lindgren
konsulent ungdomar, folkhälsa, lovsatsning och lotteri
090-16 16 24
070-950 47 30
eva.lindgren.2@umea.se

Robert Tenevall
konsulent kultur
090-16 16 22
robert.tenevall@umea.se

Sofie Wennberg
konsulent inkludering och kompiskort
090-16 16 05
sofie.wennberg@umea.se

Lokalbokning

090-16 18 55, telefontid 10.00–12.00
fritid.bokning@umea.se

Kontaktuppgifter till badhus och simhallar

Patrik Samuelsson
avdelningschef
090-16 16 45
070-296 22 98
patrik.samuelsson@umea.se

Johanna Wiklander
tillförordnad enhetschef Navet, Umelagun, Hemgårdens bad och gym
070-650 01 62
johanna.wiklander@umea.se

Jonna Segrén
enhetschef Storsjöhallen, Obbolabadet, Vallabadet, Sävar simhall
090-16 35 22
070-693 61 20
jonna.segren@umea.se

Anders Linder
avdelningschef
090-16 54 07
070-570 78 45
anders.linder@umea.se

Erik Spade
fiskekonsulent
090-16 16 49
070-320 09 35
erik.spade@umea.se

Per Brännström
fiskekonsulent
090-16 16 15
per.brannstrom@umea.se

Hyra av utrustning och material

Nina Pettersson
idrottsplatsarbetare
090-16 54 10
070-637 61 01
fritiddrift@umea.se

Öppettider: Vardagar 08.00–15.00, lunchstängt 11.00–12.00.

Besöksadress: Strömvägen 4, Västerslätt

Friluftsliv, Bräntberget, elljusspår, skidspår, Nolia friidrottshall, Nolia tennishall, småbåtshamnar och farleder

Roger Hamstig
enhetschef
090-16 54 03
070-611 28 58
roger.hamstig@umea.se

Patrik Wivstad
samordnare friluftsliv
090-16 16 12
073-637 53 49
patrik.wivstad@umea.se

Nolia friidrottshall och tennishall, vaktmästeri
070-633 02 44
dragonen.fritid@umea.se

Nolia ishall, badplatser, skolidrottsplatser, idrottsplatser och isbanor

Sofia Åström
enhetschef
090-16 54 02
070-533 01 92
sofia.astrom@umea.se

Nolia idrottscentrum, vaktmästeri
090-16 16 35
dragonen.fritid@umea.se

Skolidrottshallar, Friidrott Campus, Umeå energi arena, A3 arena

Camilla Lundberg
enhetschef
090-16 16 34
camilla.lundberg.2@umea.se

A3 arena, vaktmästeri
090-16 52 93

Tillsynsgrupp skolidrottshallar, akuta ärenden kvällar och helger
070-850 65 36
070-850 65 37

Öppettider: www.umea.se/fritidforalla

Brita Mattsson
enhetschef
070-332 68 33
brita.mattsson@umea.se

Annelie Karlsson
fritidssamordnare
090-16 19 96
070-602 66 29
fritidforalla@umea.se

Malin Olofsson
fritidssamordnare
090-16 19 96
070-602 66 39
fritidforalla@umea.se

Öppettider och kontaktuppgifter till fritidsgårdar och mötesplatser: www.umea.se/unglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Åsa Säfsten Boman
avdelningschef Unga
090-16 33 55
070-279 56 43
asa.boman@umea.se

Jan Samuelsson
enhetschef Mobil mötesplats, Hörnefors fritidsgård, Sävar fritidsgård, Alcatraz fritidsgård, Ropstugan fritidsgård, Västangård fritidsgård, Hamnmagasinet ungdomens hus
090-16 36 25
070-640 30 76
jan.samuelsson@umea.se

Brita Mattsson
enhetschef Mariehems fritidsgård, Sjöfrugården fritidsgård, Ålidhems fritidsgård, Tegs fritidsgård, Athena fritidsgård, Ersboda ungdomens hus, Fritid för alla
070-332 68 33
brita.mattsson@umea.se

Sidan publicerades