Norrbyskär

Norrbyskär är en ögrupp i Västerbottens skärgård, cirka fyra mil söder om Umeå. På sommaren lever ön upp och befolkas då av både öbor och turister. Hela den idylliska miljön är från tiden då samhället blomstrade med en av Europas största sågverksindustrier och i landskapet finns fortfarande spår från denna tid i form av pråmvrak och andra kulturspår.

Att besöka Norrbyskär

Ångmaskinshuset har blivit museum, skolan har blivit lägergård och på den yttersta delen av ön bedriver KFUM både lägerskola, kursgård och sommarläger. En viktig plats på ön är färjeläget på Norrbyskär där många samlas när färjan från Norrbyn lägger till. Där finns både information om ön och en kiosk med de viktigaste förnödenheterna.

Karta över verksamheter på Norrbyskär

Karta över Norrbyskär (Klicka för större bild)

Norrbyskär historia

Ögruppen Norrbyskär bildades av inlandsisen för cirka 10 000 år sedan. Isräfflor och öarnas långsträckta utformning vittnar om hur de en gång skapats och den kraftiga landhöjningen är än i dag ett resultat av att isens tyngd en gång tryckte ner landmassorna.

I juni 1891 besökte Frans Kempe Norrbyskär och han beslutade att anlägga Mo ångsåg på öarna. Mellan åren 1895 och 1952 var Mo Ångsåg ett av Europas största sågverk. Omkring 1920 då produktionen var som störst producerades cirka 95 000 kubikmeter virke per år. På grund av sviktande konjunktur minskade verksamheten successivt och år 1952 lades sågverket ned.

Prenumerera på nyheter om Norrbyskärs utveckling

Hantera prenumeration

Aktuellt kring utvecklingen på Norrbyskär 2025-2026

Umeå kommun fortsätter sitt arbete med att utveckla och förbättra infrastrukturen på Norrbyn och Norrbyskär. Efter att saneringen av Norrbyskär Öppnas i nytt fönster. har avslutats har kommunen tagit över ägarskapet av färjelägen i båda hamnarna. Under 2024 har utredningar visat att kajerna är i mycket dåligt skick och behöver omfattande renovering. Projekteringen har pågått under 2024 och renoveringsarbetet planeras att inledas under 2025, med färdigställande 2026. Syftet är att säkerställa fortsatt tillgänglighet för färjetrafiken och besökare till området.

Observera att färjelägena i Norrbyn och Norrbyskär även under sommaren 2025 inte kommer att tillåta tunga fordon på färjan.

Norrbyn – besöksparkering

Färjeläget och entrén vid Norrbyn kommer att genomgå en mindre upprustning under 2025. Detta innefattar iordningställande av en välkomstyta med tydlig avgränsning, ny informationsskyltning, sittplatser och målning av parkeringsytor. Under 2025 kommer Upab att installera ny skyltning för att förbättra tydligheten kring parkeringsreglerna i färjelägets område.

Norrbyskär – Kalmaren och Ångbåtsbryggan

Kalmaren är en plats som riktar sig till friluftslivet och övernattande besökare, tack vare sitt skyddade läge mot vind. Efter den genomförda saneringen kommer ytterligare förbättringar att påbörjas våren 2026. Planerade åtgärder inkluderar en ny stig, en ny kaj, en grillplats, utedass samt en vedeldad bastu öppen för allmänheten.

Ångbåtsbryggan har under många år skadats av vind och vatten, vilket utgjorde en säkerhetsrisk för både besökare och miljö. Umeå kommun beslutade 2023 att riva kajen, och rivningen slutfördes våren 2024. För närvarande finns inget beslut om en ny brygga.

Umeå kommun samarbetar fortsatt med samfälligheten, verksamheterna på ön och båtklubbarna för att bevara och utveckla Norrbyskär som en attraktiv och spännande destination

Ny rastplats vid färjeläget Norrbyn.

En ny rastplats vid färjeläget Norrbyn är nu på plats.

Orienteringstavla över Norrbyskär

Så här ser innehållet ut på den nya orienteringstavlan vid färjeläge Norrbyn-Norrbyskär.

Ny anslagstavla och rastplatsbord på plats i Norrbyn

För att förbättra trivseln och tillgängligheten för besökare har en ny anslagstavla och ett rastplatsbord satts upp i Norrbyn – precis intill färjeläget till Norrbyskär.

Anslagstavlan kommer att användas för aktuell information om färjetider, aktiviteter på Norrbyskär och andra lokala nyheter. Rastplatsbordet gör det möjligt att slå sig ned en stund, fika eller vänta på färjan i en trevligare miljö.

Åtgärderna är en del av Umeå kommuns arbete med att göra upplevelsen kring Norrbyskär ännu mer välkomnande för både boende och besökare.

Får på Norrbyskär

Snart är fåren på Norrbyskär tillbaka.

Fåren återvänder till Långgrundet sommaren 2026 – nytt stängsel på gång

Inför sommaren 2026 planerar Umeå kommun att åter sätta ut får på Långgrundet. Fårbetet pausades under en period på grund av saneringsarbetet i området. Nu är Långgrundet återställt och för att kunna ta emot fåren igen behöver det gamla, trasiga stängslet bytas ut.

Arbetet med att ta bort det gamla och sätta upp ett nytt stängsel genomförs av Häljegård under sommaren 2025.

Det nya stängslet kommer att omfatta området kring de gamla potatislanden samt inkludera högbanans stenfundament. Passager för besökare kommer att finnas på ett par platser. Se bifogad skiss för ungefärlig placering.

Det finns inget särskilt att tänka på för dig som besöker området medan arbetet pågår – men visa gärna hänsyn till dem som arbetar.

Karta över fårstängslet längs Långgrundet.

Ungefärlig placering av det nya fårstängslet på Långgrundet, Norrbyskär. Passager för besökare markeras i skissen.

Sidan uppdaterades www.umea.se/norrbyskar